Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkania w Warszawie. Gdzie budują najwięcej?

Maciej Górka

Warszawa jest obecnie największym rynkiem mieszkaniowym w Polsce, dotyczy to zarówno nowych, jak i używanych mieszkań

Według danych podażowych z serwisu Domiporta.pl oferta rynku pierwotnego sięga prawie 19 tys. lokali w 327 inwestycjach i nadal rośnie.

Tak dobre wyniki sprzedaży rozbudziły zapędy inwestorów, którzy chcąc wykorzystać dobrą koniunkturę, budują na potęgę kolejne mieszkania. Według danych GUS w 2015 roku rozpoczęto budowę ponad 15 tys. nowych mieszkań i jest o 7,3 proc. wyższy wynik względem również uznanego za rekordowy 2014 roku. Co więcej, w całym województwie mazowieckim wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na ponad 35 tys. mieszkań, co stanowi 16 proc. więcej niż w 2014 roku.

Coraz ciaśniej na Mokotowie

Mimo rosnącego popytu w minionym roku średnie ceny metra nie zmieniły się, choć deweloperzy zapowiadali podwyżki. Natomiast wielu kupujących zauważyło usztywnienie, albo zupełny brak, polityki rabatowej, szczególnie w inwestycjach o bardzo dobrej lokalizacji. Obecnie średnia cena ofertowa nowych mieszkań w Warszawie plasuje się na poziomie 7,8 tys. zł za m kw., a transakcyjna osiąga poziom 7,5 tys. zł za m kw. Mówimy tu o wartościach średnich, które w zależności od lokalizacji i standardu lokalu będą się różnić.

Najwięcej nowych mieszkań w bieżącej sprzedaży jest w dzielnicy Mokotów, która oferuje ponad 2700 mieszkań w 54 inwestycjach. Ceny nieruchomości wahają się od 6 tys. zł za m kw. w inwestycji City Zen przy Al. Sikorskiego do ponad 13 tys. w Grazioso Apartamenty. Drugą największą pod względem podaży dzielnicą jest Wola, w której oferowanych do sprzedaży jest ponad 2400 mieszkań w 34 inwestycjach. Ceny zaczynają się od 6,4 tys. zł za m kw. na osiedlu przy ulicy Radziwie 3, a sięgają 11 tys. w Apartamentach Niemcewicza i słynnej 19 Dzielnicy. Pozostałe dzielnice z dużym potencjałem ofert to Bemowo, Białołęka, Żoliborz i Wilanów. Najmniej nowych mieszkań powstaje w Rembertowie i w Wawrze. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 2- i 3-pokojowe w metrażach od 40 do 65, a takich w ofercie deweloperów jest najwięcej.

MDM w stolicy? To możliwe

Jak się okazuje, mimo o tysiąc złotych mniejszego niż średnia cena metra limitu ustanowionego dla programu MdM w Warszawie można znaleźć prawie 2 tys. ofert spełniających tak niskie kryteria. Niestety, potencjalni kupujący muszą liczyć się z tym, że inwestycje, w których można kupić mieszkania z rządową dopłatą, zlokalizowane są poza centrum miasta. Głównym zarzutem dla twórców programu są właśnie zbyt niskie limity cen metra, które oddziałują na tak zwane rozlewanie się miast, ponieważ deweloperzy zainteresowani budową mieszkań specjalnie pod program muszą szukać tańszych gruntów. Najwięcej mieszkań spełniających kryteria programu zlokalizowanych jest w Ursusie, Białołęce i Pradze-Północ. W ostatnim czasie serwis Domiporta.pl przygotował ranking dzielnic, w którym pytano respondentów między innymi o to, w jakiej dzielnicy Warszawy i dlaczego chcieliby mieszkać. Okazało się, że w zależności od wieku respondenta i tym samym statusu życiowego zauważyć można było wyraźny podział, który wskazywał, że młode, bezdzietne osoby, które dopiero zaczynają przygodę z dorosłym życiem, koniecznie chcą mieszkać na linii metra, a osoby, które założyły rodziny i posiadają już dzieci, chętnie zamieszkają na obrzeżach Warszawy. Może to wynikać z postrzegania centrum jako dynamicznej metropolii, która niekoniecznie jest miłym i przyjaznym miejscem do spędzania rodzinnie wolnego czasu, więc szukają cichej enklawy, która pozwoli na relaks po całotygodniowej gonitwie. Najczęściej wymienianą dzielnicą w tej grupie pytanych był Wawer, który jest dość dobrze skomunikowany i dający poczucie mieszkania w cichej, podmiejskiej miejscowości.

Skomentuj:

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkania w Warszawie. Gdzie budują najwięcej?