Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pytamy eksperta o plany zagospodarowania: czy mają wpływ na ceny nieruchomości?

wysłuchała Jolanta Korucu

Odpowiada Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości Home Broker

Polacy są coraz bardziej świadomi. Jedzą zdrowiej, więcej się ruszają, zwracają uwagę na ekologię. To samo dotyczy zakupu mieszkania. Coraz bardziej szczegółowo przyglądają się okolicy, w której mają zamieszkać, w tym planom zagospodarowania przestrzennego.

Jeśli w okolicy planowane są jakieś uciążliwe budynki, to trudniej takie mieszkanie drożej sprzedać. Sprzedający uzyska wyższą cenę np. za nieruchomość z ładnym widokiem, jeśli z planu zagospodarowania wynika, że nic tego widoku nie zepsuje. Mniej warty będzie krajobraz jeśli wiadomo, że w ciągu kilku lat za oknem powstanie ciasna zabudowa wysokich biurowców, które zasłonią wszystko, łącznie ze słońcem.

Problem polega tylko na tym, że w niektórych miastach planów zagospodarowania wielu okolic nie ma, a ich tworzenie idzie bardzo opornie. Przykładem może być warszawskie osiedle Służew nad Dolinką, gdzie wizja mieszkańców i władz samorządowych mocno się rozjeżdża i nie wiadomo, kiedy pat zostanie rozwiązany. W sytuacji gdy nie ma planu zagospodarowania, warto inną drogą dowiedzieć się, jak ma za kilka lat wyglądać okolica np. zgodnie z ustawą deweloperską, jeśli kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, to deweloper ma obowiązek poinformować nas, jeśli w pobliżu nieruchomości mają powstać jakieś uciążliwe obiekty.

Obowiązek ten jednak dotyczy obszaru w promieniu kilometra od nieruchomości, warto jednak na własną rękę sprawdzić kawałek dalej.
    Więcej o:

Skomentuj:

Pytamy eksperta o plany zagospodarowania: czy mają wpływ na ceny nieruchomości?