TED.com, czyli zbiór interesujących wykładów na każdy temat
TED.com gromadzi przed ekranami komputerów miliony użytkowników. Polskie miasta pod flagą TED zaczynają promować własnych prelegentów.
TED to globalna społeczność, składająca się z naukowców, myślicieli, ekspertów, pasjonatów i wizjonerów, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą, przełomowymi pomysłami i najnowszymi osiągnięciami w danej dziedzinie ze wszystkimi zainteresowanymi. Od 2001 roku jest własnością fundacji Sapling Foundation, mającej siedzibę w Nowym Jorku i Vancouver. Celem TED jest popularyzacja "idei wartych rozpowszechniania". Hasło to jest realizowane m.in. w formie krótkich, maksymalnie 18-minutowych wystąpień podczas dorocznych konferencji. Najciekawsze treści są następnie udostępniane bezpłatnie na www.ted.com. Warunek zaistnienia podczas konferencji i na platformie jest jeden - zmuszenie słuchaczy do refleksji lub zmobilizowanie do działania. - Internet jest dziś ogromną e-biblioteką, otwartą na potrzeby milionów. To edustrada, rozbudowana przestrzeń, w której jest miejsce na informacje, komentarze, wykłady, filmy dydaktyczne, prezentacje, symulacje etc. To są zasoby z całego świata i ludzie w fantastyczny sposób z nich korzystają - mówi prof. dr hab. inż. Bogdan Galwas z Politechniki Warszawskiej.
Od elitarnych konferencji do masowości
Pierwsza konferencja TED miała miejsce jeszcze przed erą nowych technologii, bo w 1984 roku w Kalifornii. Spotkali się wówczas przedstawiciele trzech dziedzin: techniki, rozrywki i projektowania. TED to właśnie skrót od Technology, Entertainment and Design. To na tej konferencji zaprezentowano pierwsze płyty CD i e-booki. Od 1990 roku spotkania odbywają się regularnie, obecnie dwa razy do roku w Kalifornii i Edynburgu. Na konferencjach TED występowali m.in. Bill Clinton, Bill Gates czy założyciele Google - Larry Page i Sergiej Brin.
Od 2006 roku najciekawsze wykłady są zamieszczane w internecie w ramach cyklu TED Talks. Dziś na TED.com znajdziemy ponad dwa tysiące wystąpień z najróżniejszych dziedzin, od nauki po biznes i problemy globalne. Mówcami są naukowcy, filozofowie, muzycy, biznesmeni, działacze społeczni czy przywódcy religijni. W sumie ponad 1800 osób z całego świata. Za swoje wystąpienia w internecie - podobnie jak podczas konferencji - nie dostają wynagrodzenia.
Jesienią 2012 roku TED odnotowało pierwszy miliard odsłon. Dziś platforma gromadzi przed ekranami komputerów odbiorców z całego świata, odnotowując średnio 17 wejść na sekundę i kilkanaście milionów w ciągu miesiąca.
The Best of TED
Jak poruszać się w świecie TED? Po wejściu na stronę główną znajdziemy linki do najnowszych wystąpień, głównie w języku angielskim. Jest ich sporo. Dlatego na początek warto zdać się na innych i skorzystać z list "naj". Wśród najpopularniejszych wystąpień wszech czasów znajdują się m.in. wykład brytyjskiego edukatora Kena Robinsona "Czy szkoły zabijają kreatywność" (37 mln odsłon), psychologa społecznego Amy Cudy "Twój język ciała mówi o tym, kim jesteś" (30,9 mln) oraz eksperta od przywództwa Simona Sineka "Jak wielcy przywódcy inspirują do działania" (25,3 mln). W ubiegłym roku wśród najczęściej oglądanych znaleźli się: Monica Lewinsky i jej "Cena wstydu" (ponad 6,8 mln odsłon), dziennikarz Johann Hary - "Wszystko, co wydaje ci się, że wiesz o nałogach, jest pomyłką" (4 mln) oraz pisarz i podróżnik Scott Dinsmore - "Jak znaleźć pracę, którą pokochasz" (2,7 mln).
Z polskimi napisami
W 2009 roku rozpoczął się Open Translation Projekt, w ramach którego wolontariusze z całego świata tłumaczą przemówienia na swoje języki. Wykłady zostały przetłumaczone już na ponad 100 języków, w tym na polski. Za przekłady odpowiada kilkuset Polaków mieszkających w kraju i na całym świecie.
Jak znaleźć przemówienia z polskimi napisami? Wystarczy po wejściu w zakładki "Watch", a następnie "TED Talks" wybrać język polski. Przetłumaczonych jest już ponad 1800 wykładów, m.in. o tym, jak nadmiar zasad przeszkadza w wykonywaniu pracy, jaki jest najważniejszy powód sukcesów startupów, jak wygląda 21 pierwszych dni życia pszczoły, jak leczą się motyle i jak znaleźć się w kosmosie bez lotu w kosmos.
Nie tylko wykłady
TED rozprzestrzenia się jak wirus i wciąż uruchamia nowe możliwości. Dziś dzięki projektowi TEDx każdy może zorganizować konferencję na poziomie lokalnym z własnymi prelegentami i widownią. Nie potrzebuje nawet do tego auli z tysiącem miejsc. Wystarczy biblioteka, kawiarnia lub sala konferencyjna w zaprzyjaźnionej instytucji. W polskich miastach, m.in. Poznaniu, Krakowie, Bielsku-Białej, Gdańsku czy Wrocławiu takie konferencje już się odbywają. Wystąpienia z tych konferencji także można obejrzeć w internecie, m.in. na www. tedxpoznan.pl, www.tedxkrakow.pl, www.tedxgdansk.pl, www.tedxbb.pl czy tedxwroclaw.pl.
TED przyznaje również nagrody - TED Prize - w wysokości 100 tys. dolarów dla projektów zmieniających świat na lepsze. A dzięki TED Conversations każdy może rozpocząć na TED.com dyskusję na nurtujący go temat. Czas dyskusji - podobnie jak wystąpień - jest ściśle określony.
Profil TED na portalu społecznościowym Facebook ma ponad 8,7 mln polubień, a na TED.com zarejestrowanych jest już ok. 3 tys. polskich użytkowników.
- Więcej o: