Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdzie złodzieje szukają pieniędzy? Zobacz miejsca, w których lepiej nie chować kosztowności

Marcin Kozłowski

Zaczynają najczęściej od sypialni. Grzebią w toaletce i szufladach. W garderobach sprawdzają, czy jest sejf. Jeśli na niego trafią, to zwykle odpuszczają resztę

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Włamywacze
STOCK.TOOKAPIC.COM
Do ponad 100 tysięcy włamań dochodzi rocznie w Polsce według policyjnych statystyk. Nawet jeśli włamywaczom uda się wtargnąć do naszego domu lub mieszkania, możemy zawczasu zapobiec dużym stratomZ funkcjonariuszem wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji rozmawiał Marcin Kozłowski

Dlaczego złodzieje decydują się na obrabowanie tego właśnie mieszkania lub domu?

Po prostu typują sobie miejsca, w których nikogo nie ma.

A skąd wiedzą, że opłaca się tam w ogóle wchodzić?

W przypadku mieszkań działają zazwyczaj na chybił-trafił. Natomiast jeśli chodzi o domy, biorą sobie za cel nowe budynki, w których nie ma zainstalowanego alarmu.

Wcześniej obserwują mieszkańców?

To zdarza się bardzo rzadko, tylko wtedy, gdy złodzieje mają od kogoś informacje o wyjątkowo cennym sprzęcie znajdującym się w środku. Zwykle po prostu dzwonią do drzwi; jeśli nikt nie otwiera, to próbują się włamać.

A jeśli ktoś otwiera?

Mówią różne rzeczy: pytają o kogoś innego, o inny adres.

Dochodzi do włamania. Właściciel przecież może wrócić w każdej chwili.

Dlatego zawsze ktoś stoi na czatach. Włamywacze pracują co najmniej w trójkę.

Czego szukają najczęściej?

Pieniędzy, złota, biżuterii. Rzadziej sprzętu elektronicznego, a jeśli już, to laptopów. Sporadycznie zdarzają się sytuacje, gdy kradną coś innego. Kiedyś trafiłem na złodzieja, którego skusiły odżywki na siłownię. Zabierają także sztućce, perfumy, a nawet środki czystości.

Skąd zaczynają?

Najczęściej od sypialni, gdzie przeszukują toaletki i szuflady. W garderobach sprawdzają, czy jest sejf. Jeśli na niego trafią, to zwykle odpuszczają resztę, nawet leżące na wierzchu wartościowe rzeczy. Sejf zabierają ze sobą, czasem tną go na miejscu. Bywa też i tak, że mieszkanie jest totalnie przeszukane i zdewastowane, złodzieje wyrzucają bieliznę z szaf, a nawet kwiaty i ziemię z doniczek.

Jak można utrudnić im działanie?

Przede wszystkim założyć alarm i koniecznie go włączać. Tymczasem ludzie o tym zapominają, albo uważają, że nie ma potrzeby włączania alarmu. Przeszukanie mieszkania trwa zwykle od dziesięciu do dwudziestu minut. Dlatego nie trzymałbym cennych przedmiotów na wierzchu, w sypialni, albo w szufladach, gdzie chowamy skarpetki. Radziłbym raczej wybrać na nie kuchnię lub przedpokój, bo złodzieje zazwyczaj przeszukują je mniej dokładnie. Nie da się jednak na sto procent zabezpieczyć przed włamaniem i kradzieżą, zwłaszcza jeśli trafimy na profesjonalistów.

Kim są "statystyczni złodzieje"?

To najczęściej ludzie, którzy wyszli z więzienia, nie organizują się w większe grupy i nie wydają pieniędzy na solidny sprzęt. 300-400 złotych na głowę z włamania w zupełności im wystarczy. Bardziej profesjonalne grupy przestępcze to rzadkość, aczkolwiek spotkałem się nawet z takimi, które dysponują sprzętem do zagłuszania alarmów.

Czy okradziony może liczyć, że odzyska to, co stracił?

Docieramy zarówno do grup przestępczych, jak i drobniejszych złodziei. Prawdopodobieństwo odzyskania łupów jest jednak niewielkie. Pieniądze znikają od razu, a ukradzione przedmioty trafiają do paserów. A ci oddają biżuterię ze złota na przetopienie i wtedy z oczywistych względów nie można jej odnaleźć. Rzadziej trafia się złodziej kolekcjoner, który z cennymi rzeczami nie potrafi się rozstać albo czeka na dogodny moment ich sprzedaży. Największa szansa jest na odzyskanie laptopów, bo zazwyczaj mają numery i łatwo je zidentyfikować.

Skomentuj:

Gdzie złodzieje szukają pieniędzy? Zobacz miejsca, w których lepiej nie chować kosztowności