Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie wybrać żelazko?

red.

Jeśli prasujesz rzadko i mało, kup zwykłe żelazko parowe. Jeśli często i dużo - wybierz stację parową. A gdy lubisz wyglądać jak spod igły nawet na urlopie, przyda ci się żelazko turystyczne.

Co jest ważne przy wyborze żelazka?

Moc: najlepiej od 2200 W, wtedy żelazko nagrzewa się w kilka sekund oraz efektywniej wytwarza parę.

Uderzenie pary: im większe, tym skuteczniej ułatwia rozprasowanie zagnieceń.

Stopa: powinna być wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne (np. zarysowania) i gładko sunąć po powierzchni tkaniny. Do wyboru: ceramiczna (łatwa w czyszczeniu), stalowa (trudniej ją oczyścić i łatwiej zarysować), szafirowa, czyli ze stali z domieszką szafiru (bardzo odporna).

Funkcje żelazka: np. automatyczne wyłączenie się, pionowy strumień pary (umożliwia odświeżenie wiszących zasłon lub ubrań na wieszaku), system zapobiegający kapaniu (i powstawaniu w ten sposób plam), samoczyszczenie (automatyczne odkamienianie).

Co to jest stacja pary?

Urządzenie (zwane też generatorem pary) przeznaczone dla tych, którzy prasują naprawdę dużo. Ma te same funkcje co zwykłe żelazka parowe, ale na ogół większą moc i wyrzuca parę pod znacznie większym ciśnieniem (dzięki temu lepiej i szybciej wygładza tkaninę). Jest wyposażone w oddzielny, pojemny zbiornik na wodę (około 1 litra), w którym wytwarza się para. Dzięki temu możemy prasować nieprzerwanie przez mniej więcej 2 godziny, bez konieczności dolewania wody do zbiornika. To zalety. Wadą jest wielkość urządzenia, na które będziemy musieli znaleźć miejsce na półce. Trzeba też kupić odpowiednią deskę do prasowania.

Skomentuj:

Jakie wybrać żelazko?