Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki odkurzacz wybrać? Odkurzacze na czyste podłogi i powietrze

Monika Utnik-strugała

Zastanawiasz się, jaki odkurzacz wybrać? Masz w domu alergika? Starasz się żyć ekologicznie? To wystarczające powody, by kupić dobry odkurzacz.

W nowoczesnych odkurzaczach duża siła odśrodkowa oddziela cząstki kurzu od powietrza i zapobiega wydostawaniu się ich na zewnątrz.
W nowoczesnych odkurzaczach duża siła odśrodkowa oddziela cząstki kurzu od powietrza i zapobiega wydostawaniu się ich na zewnątrz.
fot. producent

Są takie sprzęty AGD, jak choćby piekarnik, okap kuchenny czy pralka, nad wyborem których zastanawiamy się długo, rozpatrując wszelkie za i przeciw. Tymczasem odkurzacz - zwykle kojarzący się z niewdzięcznym obowiązkiem, jakim dla wielu z nas jest sprzątanie - traktujemy po macoszemu. Skupiamy się na jego mocy i skuteczności (ma po prostu dobrze zbierać kurz), a zapominamy o innych ważnych parametrach, od których zależy nasze zdrowie i czystość środowiska.

Odkurzacz dla alergika

Wybierając odkurzacz, zwróć uwagę na rodzaj zamontowanego w nim filtru. Wysokiej jakości filtr zatrzyma alergeny i zagwarantuje, że powietrze wydmuchiwane przez urządzenie będzie wolne od zanieczyszczeń, włącznie z tymi powstającymi podczas pracy silnika. Najskuteczniejsze są antyalergiczne HEPA, zrobione z włókna szklanego i żywicy syntetycznej. Ich gęste oczka wychwytują do 99 proc. zanieczyszczeń wielkości zaledwie 0,3 mikrona, w tym pyłki kwiatowe, sierść, wirusy, roztocza czy grzyby, a więc głównych sprawców alergii. Są oznaczane klasami 13 i 14. Takie filtry ma w swojej ofercie na przykład marka Amica.

Do niedawna nazwą HEPA określano też filtry nieco mniej skuteczne (klasy od 10 do 12). Zgodnie z normami unijnymi dziś określa się je jako EPA, choć wielu producentów nadal używa dawnego terminu. Filtry HEPA/EPA mogą być jednorazowe (wyrzucamy je po kilkukrotnym użyciu) lub zmywalne (trzeba je myć raz na pół roku, a wymieniać zwykle po dwóch latach). Te drugie są droższe, ale efektywniejsze.

Odkurzacze wodne

Do wyboru mamy również filtry wodne - stosowane w odkurzaczach, w których zamiast worka lub pojemnika na kurz znajduje się zbiornik na wodę. Urządzenie wsysa brud, który jest kierowany do wody, namaczany i odseparowywany od powietrza. Filtr wodny zwykle nie wystarcza w walce z roztoczami, dlatego oprócz niego często montuje się dodatkowo filtr HEPA. Najmniej wydajne i skuteczne są filtry tekstylne: z gąbki, pianki, fizeliny. Mają prostą konstrukcję i kosztują mniej niż HEPA, ale trzeba je często wymieniać.

Uwaga: stosowanie filtrów nie zapobiega alergii, jedynie pomaga w walce z nią. Żeby całkowicie uwolnić nas od alergenów, filtry musiałyby być stosowane w hermetycznie zamkniętych pomieszczeniach, w których jest wyjałowione powietrze. A to przecież niemożliwe.

Ciche odkurzacze

Ważne jest, by odkurzając, nie przeszkadzać pozostałym domownikom. Dlatego sprawdź, jak głośno pracuje wybrane przez ciebie urządzenie. Najcichsze modele na rynku - najczęściej automatyczne roboty, które po zaprogramowaniu odkurzają same - wytwarzają hałas na poziomie 61 dB (np. iRobot, Samsung), porównywalny do cichej rozmowy. Standard to 65-75 dB (Roventa, Sencor). Najgłośniejsze osiągają 80 dB.
Uwaga: cicha praca odkurzacza nie oznacza, że ma słabszą moc ssania.

Odkurzacz przyjazny środowisku

To, co bywa traktowane jak bezużyteczne odpadki, niektóre marki wykorzystują w produkcji. Jeśli leży ci na sercu dobro środowiska, zwróć uwagę, z jakich materiałów jest wykonany odkurzacz. Obudowy niektórych modeli (m.in. firmy Electrolux) są częściowo zrobione z poddanego recyklingowi tworzywa sztucznego, a worki na kurz - z mąki kukurydzianej (do ich wytworzenia, w porównaniu z tradycyjnymi workami, zużywa się o ponad połowę mniej energii).

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Jaki odkurzacz wybrać? Odkurzacze na czyste podłogi i powietrze