Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podróż nawet za złotówkę. Jak tanio przemieszczać się po Polsce?

Monika Rosmanowska

Teatr w Krakowie, wystawa w Gdańsku lub koncert we Wrocławiu? To możliwe! Jeśli wcześniej kupisz tanie bilety

Podróżowanie po Polsce może być naprawdę tanie, a liczne promocje, oferowane przez polskich przewoźników, są bardzo atrakcyjne. W planowaniu tanich podróży pomocne są portale internetowe, wyszukujące najtańsze połączenia autokarowe, kolejowe i lotnicze, m.in. www.fly4free.pl, www.bus-polski.pl, www.loter.pl, www.mlecznepodroze.pl oraz strony internetowe najtańszych przewoźników.

Pasażer przez internet

Najbardziej atrakcyjną, bo bezkosztową formą podróży jest jazda autostopem. Nie każdy jednak ma do tego cierpliwość i odwagę. Alternatywą mogą być serwisy społecznościowe w stylu BlaBlaCar. Jak to działa? Wystarczy się zalogować np. poprzez Facebooka i już można wybierać spośród tysięcy ofert przejazdów ze wszystkich polskich miast. Wystarczy wybrać cel, datę wyjazdu i kierowcę. Przy każdym znajdziemy minibiografię i ocenę wystawioną przez innych użytkowników. BlaBlaCar nie jest najtańszą opcją podróży, ale pozwala na szybki i bezpośredni przejazd z punktu do punktu. Sprawdza się też, gdy na wyjazd decydujemy się w ostatniej chwili.

Promocja goni promocję

Tańszym środkiem transportu są autobusy, szczególnie jeśli przejazd rezerwujemy z dużym wyprzedzeniem. Konkurujący ze sobą - PolskiBus.com i Lux Express - mają w swojej ofercie naprawdę tanie bilety. Gdybyśmy dziś w Polskim Busie rezerwowali przejazd z Warszawy np. do Gdańska, zapłacilibyśmy 15 zł, do Wrocławia - 10 zł, do Białegostoku - 7 zł, a do Poznania - 12 zł. Im wcześniej, tym taniej. Można kupić bilety nawet za 1 zł. Tych jest jednak niewiele i liczy się ten, kto będzie najszybszy. Nowy kalendarz sprzedaży otwierany jest średnio co kilka-kilkanaście tygodni.

Przewoźnicy prześcigają się też w promocjach, co chwilę serwując klientom specjalne ceny na wybranych liniach. Tylko ostatnio na trasie Warszawa-Rzeszów Polski Bus oferował przejazd za 4 zł, a Lux Express za 9 zł.

Z Lux Express często można się też wybrać z Warszawy do Krakowa za 14 zł. Dodatkowo przewoźnik proponuje program lojalnościowy Pins. Za 11-25 podróży w roku przysługuje stałym klientom 15 proc. zniżki na każdą kolejną, od 25 do 40 podróży - 30 proc., a powyżej 40 wyjazdów aż 40 proc. zniżki!

Informacje o promocjach pojawiają się nagle. Dlatego warto zarejestrować się do newsletterów nawet kilku przewoźników (tanie bilety mają też Neobus i PlusBus) oraz obserwować ich profile na Facebooku.

Podróżuj w weekendy

Na trasach kolejowych bilety za złotówkę oferują Przewozy Regionalne. Można je kupić na 30 dni przed podróżą, ale ich pula jest ograniczona. Przewoźnik oferuje także m.in. bilety turystyczne i mini bilety turystyczne, które pozwalają na nieograniczoną liczbę przejazdów od godz. 18 w piątek do godz. 6 w poniedziałek. Bilety obowiązują też we wszystkie długie weekendy. Bilet turystyczny kosztuje 45 zł i jest ważny w pociągach REGIO oraz osobowych, a mini bilet turystyczny kosztuje 39 zł, ale honorowany jest tylko w pociągach REGIO.

Ciekawą opcją jest też REGIOkarnet za 75 zł i mini REGIOkarnet za 65 zł. Oba umożliwiają wielokrotną liczbę przejazdów w trzy wybrane dni w ciągu dwóch miesięcy.

PKP InterCity posiada imienne bilety weekendowe, dzięki którym bez ograniczeń można podróżować pociągami od godz. 19 w dniu roboczym poprzedzającym wolne do godz. 6 pierwszego dnia roboczego po dniach wolnych. Bilet w 2. klasie kosztuje 79 zł i obowiązuje w pociągach IC i TLK.

PKP IC wprowadziło też Happy Hours, czyli tańsze bilety na przejazdy po godz. 19 w piątek i przed godz. 13 w niedzielę.

Bilety na trasach z Warszawy do Krakowa, Katowic, Poznania i Trójmiasta zaczynają się od 49 zł. Dostępne są także - do wyczerpania zapasów - bilety w ofercie SuperPromo. To pula najtańszych biletów na najszybsze pociągi IC, także Pendolino. Za połączenia z Warszawy do Krakowa, Katowic, Poznania i Trójmiasta zapłacimy nawet 49 zł, a do Wrocławia - 59 zł. Od tych cen odliczane są dodatkowo zniżki ustawowe, co oznacza, że studentów podróż może kosztować jedynie 24 zł. Bilety dostępne są najwcześniej na miesiąc, a najpóźniej na 15 dni przed podróżą.

Inna promocja "Wcześniej" to gwarancja zniżki przy rezerwacji z wyprzedzeniem. Bilety na wszystkie połączenia IC i TLK w przedsprzedaży pojawiają się 30 dni przed planowanym wyjazdem. Wówczas możemy liczyć na 30-proc. zniżkę, później - 20 proc. (od 14 do 7 dni przed podróżą) i 10 proc. (od 6. dnia).

Tanie latanie

Jeśli zależy nam na szybkim podróżowaniu, w poszukiwaniu promocji warto regularnie zaglądać na strony linii lotniczych: LOT-u, SprintAira i Ryanaira. Jednak liczba oferowanych kierunków jest ograniczona.

Zdecydowanie najtańszy jest Ryanair. I tu także obowiązuje zasada - im wcześniej, tym lepiej i nie później niż 2-3 tyg. przed podróżą. Za rezerwowany dziś na połowę lipca lot z podwarszawskiego Modlina do Gdańska i Wrocławia, bo tylko w tych kierunkach lata przewoźnik, zapłacimy 19 zł. Na lotnisko pasażerów z Warszawy, Łodzi, Torunia, Ciechocinka, Włocławka, Płocka, Białej Podlaskiej i Międzyrzeca Podlaskiego dowiezie ModlinBus. Za bilet zapłacimy 9 zł. W przypadku lotów lepiej nie przywiązywać się do konkretnych dat. Wylot dzień wcześniej lub dzień później może być bardziej atrakcyjny cenowo.
    Więcej o:

Skomentuj:

Podróż nawet za złotówkę. Jak tanio przemieszczać się po Polsce?