Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wzory tapet: papierowych, winylowych i tkaninowych

Tekst: Małgorzata Margas; stylizacja: Joanna Płachecka; zdjęcia:Łukasz Zandecki i producenci

Tapety stwarzają nieograniczone możliwości dekorowania ścian - dobierając ich wzór i kolor, kształtujemy także nastrój wnętrza. Prezentujemy wzory tapet: papierowych, winylowych i z tkanin.

Papierowe

Wytwarza się je z celulozy, dobrze więc regulują poziom wilgotności w pomieszczeniu. Różnią się strukturą i właściwościami. Mogą mieć:

- jedną warstwę papieru o gładkiej powierzchni, dekorowanej rozmaitymi nadrukami, czasem zabezpieczonej od wierzchu warstwą akrylu lub lakieru;

- dwie warstwy:wierzchnia bywa tłoczona, a w droższych tapetach uszlachetniona dodatkiem np.wiskozy i zabezpieczona lakierem; od spodu jest papier lub wysokiej jakości włóknina; mają nadruk lub są przeznaczone do malowania, nawet wielokrotnego.

Papier o specjalnej strukturze, z wyraźnie widocznymi włóknami drewnianymi, jest też używany do produkcji tzw. raufazy - grubej, dwu-albo trzywarstwowej tapety, która doskonale tuszuje nierówności ściany. Większość z nich jest biała, ale bywają również kolorowe; każdą z nich można wielokrotnie malować.

Tapety pokryte akrylem lub lakierem zyskują na trwałości i łatwiej je utrzymać w czystości, np. można je czyścić wilgotną gąbką. Gdy od spodu jest papier, przy układaniu smaruje się klejem tapetę, gdy fizelina - klej nakłada się na ścianę.

Wymiary i ceny

Większość tapet jest sprzedawana w tzw.eurorolkach długości 10,05 m i szerokości 53 cm. Kosztują od 9,90 do 40 0 zł/rolka. Tapety do malowania są tańsze -od 6,70 do 12,60 zł/rolka. Raufazę kupujemy w rolkach długości 17,20 oraz 33,5 m (szer.53 cm); kosztuje od 14 do 48 zł/rolka.

Winylowe

Są mocniejsze i trwalsze niż papierowe. Można je myć i szorować, nie ulegają odbarwieniom i uszkodzeniom mechanicznym, nadają się zatem również do łazienki, kuchni albo przedpokoju. Mimo warstwy winylu na wierzchu przepuszczają parę wodną, a więc pozwalają ścianom oddychać. Tapety winylowe są albo gładkie, z cienką warstwą tworzywa, albo gąbczaste i grube, z wyraźną fakturą (z tzw.spienionego winylu). Te ostatnie bardzo dobrze maskują wszelkie nierówności ścian, pęknięcia i rysy. Bywają białe lub z nadrukiem, większość białych można malować - albo po przyklejeniu do ściany, albo jeszcze przed położeniem, od spodu. Pozwala to uzyskać rozmaite efekty. W zależności od materiału, z jakiego jest zrobiona spodnia warstwa tapety (może to być papier lub fizelina), stosuje się inną technikę układania. Gdy od spodu jest papier, klej nakłada się na tapetę; przy następnym remoncie łatwo będzie ją usunąć, bo zdejmuje się tylko warstwę winylu, a podłoże papierowe zostaje na ścianie jako podkład do następnego tapetowania. Tapety na fizelinie układa się, nanosząc klej na ścianę. Bardzo dobrze przylegają do ściany i nie marszczą się. Bardzo łatwo je usunąć - zrywa się je jednym pociągnięciem.

Wymiary i ceny

Większość tapet winylowych jest sprzedawana w eurorolkach (dł.10,05 m, szer.53 cm). Rolka tapety na podkładzie papierowym kosztuje od 9,60 do 95 zł, na podkładzie z fizeliny od 27 do 300 zł. Tapety na fizelinie są też oferowane w szerokości 1,06 m - rolka ma 25 m długości i kosztuje od 283 do 354 zł.

Tkaninowe

Wszystkie są robione na wysokiej klasy włókninie, czasem z warstwą papieru lub winylu od spodu. Dzieli się je na tzw. tkane, z wierzchnią warstwą utkaną z bawełny, lnu, juty, jedwabiu, włókna poliestrowego lub akrylowego, oraz nietkane, w których rozmaite włókna (i naturalne, i sztuczne) w specjalnym procesie produkcyjnym wtapia się we włókninę. Tapety nietkane są trwalsze, nie wycierają się i nie tracą koloru. Oba rodzaje dosyć trudno ułożyć, nie plamiąc ich klejem, dlatego najlepiej zlecić to wyspecjalizowanej firmie. Tapety te na ogół czyści się na sucho.

Wymiary i ceny

Tapety tkaninowe kupujemy albo w eurorolkach - w cenie od 87 do 432 zł/rolka, albo na metry - wtedy są szersze i np.przy szerokości 90 cm kosztują od 93 do 195 zł/m.b. Są też bardzo szerokie (280 cm), które układa się poziomo.

Skomentuj:

Wzory tapet: papierowych, winylowych i tkaninowych