Zlew i bateria - podstawa w każdej kuchni. Jak wybrać mądrze?
Zlew i bateria to niezbędne elementy wyposażenia każdej kuchni. Dobrze dobrane potrafią nie tylko ułatwić nam prace w kuchni, ale mogą być również prawdziwą ozdobą wnętrza. Na rynku dostępnych jest mnóstwo interesujących modeli. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne produkty, warto dowiedzieć się na co zwracać szczególną uwagę i czym się kierować przy ich wyborze.
Zlew - trudna sztuka wyboru
Kuchnia jest miejscem, gdzie spędzamy wiele czasu. Ważne, była urządzona nie tylko stylowo, ale także praktycznie. Ciężkie, żeliwne zlewy dawno odeszły już do lamusa, dziś prym wiodą zlewy granitowe, stalowe jak i kompozytowe. To właśnie one cieszą się największym zainteresowaniem. Czym się więc kierować przy ich wyborze? Zlewy stalowe i kompozytowe są wyjątkowo odporne na brud i łatwe w czyszczeniu. Dodatkowo świetnie znoszą wysokie temperatury oraz są odporne na uderzenia i zarysowania.
Najtrwalszym typem zlewozmywaków są te, wykonane z granitu. To właśnie one są wykonane najsolidniej, przez co nie straszne są im wszelkie uszkodzenia, nawet te mechaniczne. Ponadto zlewy granitowe są wyjątkowo odporne na działanie substancji zasadowych i kwasowych i znakomicie sprawdzają się w niemal każdych wnętrzach. Efektowny wygląd, uniwersalność i wysoka jakość wykonania sprawia, że to właśnie zlewy granitowe cieszą się największym uznaniem wśród klientów.
Wybierając konkretny zlewozmywak trzeba też wziąć pod uwagę nasze potrzeby i oczekiwania. Jeśli mieszkamy sami lub korzystamy ze zmywarki, z powodzeniem wystarczy nam zlewozmywak z jedną komorą. Zlew dwukomorowy sprawdzi się jeśli mamy dużą rodzinę, lub jeśli naczynia są zmywane ręcznie. Trzeba jednak pamiętać, że zlew dwukomorowy zajmuję więcej miejsca - polecany jest do dużych kuchni.
fot. Homebook
Jaką baterię do kuchni wybrać?
Wybór konkretnego modelu baterii kuchennej często sprawia nie lada trudność. Na rynku dostępne są baterie naścienne i stojące. Te drugie należą obecnie do najpopularniejszych wersji baterii kuchennych. Ich zaletą jest funkcjonalność i łatwość z jaką można je zamontować lub wymienić. Baterie naścienne z roku na rok tracą na popularności.
Baterie dzieli się także na jednouchwytowe (w których za pomocą jednego uchwytu można zmienić temperaturę wody), oraz baterie dwuuchwytowe (w których zamontowane są dwa pokrętła, dzięki którym wybieramy gorący lub zimny strumień). Ze względów praktycznych częściej stosuje się baterię jednowuchwytowe, które pozwalają na zmianę temperatury wody jedną ręką.
Coraz popularniejsze są także baterie bezdotykowe, które automatycznie włączają się, gdy w pobliżu wykryją obiekt. Zaletą tego typu baterii jest oszczędność wody, która nigdy nie leje się niepotrzebnie. Ze względu na kwestie praktyczne, tego typu rozwiązanie jest jednak częściej stosowane w łazience niż kuchni. Na rynku dostępne są także baterie termostatyczne, a więc zawierające dwa pokrętła. Jedno z nich służy do ustawiania temperatury wody, podczas gdy drugie reguluje jej strumień.
Wybierając baterię do kuchni należy także zwrócić uwagę na jej wygląd. Istotną rolę odgrywa powłoka baterii. Może być ona granitowa (jej zaletą jest wytrzymałość na uderzenia i zarysowania), chromowa (ze względu na wysoki połysk prezentuje się bardzo stylowo), oraz ceramiczna (zdecydowanie najtrwalsza spośród wszystkich powłok baterii).
fot. Homebook
Zlew i bateria - dobrana para
Wybór odpowiedniego zlewu i baterii do kuchni jest dużo trudniejszy niż może się wydawać. Decydując się na konkretny model baterii, warto kierować się kształtem i zasięgiem wylewki, po to by pasowała do kształtu i wymiarów zlewu. Wybierając baterię należy wziąć pod uwagę głębokość komory zlewu. Dzięki temu unikniemy problemu podczas mycia dużych garnków, w przeciwnym razie mogą one nie zmieścić się pod wylewką baterii. Dobrym pomysłem jest także dobranie baterii o najwyższej klasie, czyli posiadającą wylewkę w kształcie "f" lub "u".
Dopasowując baterię do zlewu kuchennego trzeba także zwrócić uwagę na tworzywo. Nie należy przy tym w ciemno kupować baterii i zlewozmywaka z granitu, bez przymierzenia i upewnienia się, że odcień baterii jest jednolity z kolorem granitu zlewozmywaka. Szczególną uwagę należy także zwrócić na baterie w odcieniu srebra. Wszystko dlatego, że mają one często dwa różne wykończenia: chromowane lub inox. W praktyce kolory te znacznie się od siebie różnią - chrom charakteryzuje się wykończeniem w kolorze błyszczącego srebra, podczas gdy inox to oszlifowane srebro, które stwarza wrażenie znacznie starszego. Wszystko zależy więc od osobistych upodobań i preferencji. Decydując się na konkretny model, warto pamiętać, by nie łączyć złotych baterii do stalowych lub granitowych zlewów, zawierających srebrne elementy.
Aby uniknąć niepotrzebnych błędów i idealnie dobrać zlew i baterię, warto dokonywać tych zakupów razem, albo przymierzać zlew i baterię, by przekonać się czy efekt spełnia nasze oczekiwania. W ten sposób mamy pewność, że dokonamy właściwego wyboru.
fot. Homebook
- Więcej o:
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie
Biologicznie efektywne światło w pracy
Jak czyścić obrazy? Sposoby na czyszczenie obrazów