Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak odmienić parapet?

Tekst: Marek Rusinowicz. Stylizacja: Joanna Płachecka. Zdjęcia: Wojciech Surdziel

W wielu mieszkaniach są parapety z lastryka, które nie zawsze pasują do stylu wnętrza. Nie musimy ich usuwać, niszcząc ściany - wystarczy zamontować specjalne nakładki.

WNETRZA MEBLE OKNA FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 7 (142) - 7.2003
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
Parapety nakładkowe robi się z mączki drzewnej połączonej z PCW. Są stabilne, wytrzymałe, odporne na zadrapania i uderzenia oraz na działanie chemicznych środków czystości; łatwo je też myć i konserwować. Można je zamontować na każdym materiale używanym powszechnie w budownictwie, takim jak beton, kamień naturalny i sztuczny, drewno.

Przygotowanie nakładki

Nakładką można zakryć pojedynczy parapet albo też np. dwa lub trzy oddzielne, tworząc jeden długi (taki właśnie montaż pokazujemy). Najpierw dokładnie wymierzamy szerokość otworów okiennych oraz odległość między nimi. Potem nanosimy wymiary na podkładkę i wyrysowujemy elementy, które będą wycięte. Aby się nie pomylić, można oznaczyć je krzyżykiem (zdjęcie 1). Do wycinania używamy piły zwanej lisim ogonem. Dla ułatwienia warto przedtem wywiercić na obrysie pomocnicze otwory, w które włożymy piłę (2, 3).

Mocowanie nakładki

Sprawdzamy, czy nakładka jest dobrze dopasowana, wsuwając ją na parapet. Jeśli wyczuwamy opór, korygujemy kształt nakładki - nie wsuwajmy jej na siłę, bo może się wybrzuszyć. Dopasowaną nakładkę zdejmujemy, nanosimy na parapet silikon lub klej montażowy, ponownie wsuwamy nakładkę i przyciskamy ją do podłoża, np. książkami. Po kilku godzinach zdejmujemy obciążenie i usuwamy z nakładki folię ochronną. Na koniec przycinamy zaślepki (4) i przyklejamy je do bocznych krawędzi parapetu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak odmienić parapet?