Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić pokój ucznia?

Redakcja

Urządzenie pokoju ucznia może być ciekawym i kreatywnym procesem. Oto kilka porad, które pomogą ci stworzyć funkcjonalne i inspirujące miejsce do nauki.

urządzamy pokój ucznia
Meblik: szafa 100 Nature, regał 100 wysoki Nature, biurko flex white box Nature, krzesło Solar Stone, krzesło Royal szare, toaletka ReStyle white.
Domoteka

Pierwszy dzwonek już wybrzmiał. Zanim jednak szkoła rozkręci się na dobre, jest jeszcze czas, żeby pomyśleć o zmianach w pokoju dziecka. Z jednych mebli już wyrosło, inne nie sprawdziły się w zeszłym roku. Może warto też przemalować ściany, kupić komputer. Pokój pierwszoklasisty trzeba wyposażyć od nowa. Przede wszystkim dobrze jest wysłuchać życzeń dziecka w sprawie jego pokoju. Jakie chciałoby mieć meble, jakie kolory na ścianach, itp. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Wielofunkcyjny pokój dla dziecka - do zabawy i nauki

Jeżeli nie można spełnić marzeń o nowych meblach lub nie ma takiej potrzeby, warto pomyśleć o innej zmianie. Może przyda się malowanie? Bez dużych kosztów i zatrudniania ekipy można pomalować choćby jedną ścianę w ulubionym przez pociechę odcieniu, wprowadzić wzór w innym kolorze (przy użyciu gotowego lub własnoręcznie wykonanego szablonu) i zaaranżować nowy kąt do pracy lub zabawy. Czasem wystarczy przemeblować pokój, aby odświeżyć aranżację.

Na ścianach można powiesić nowe obrazki, na drzwiach zaczepić mapę świata, w oknach zamontować kolorowe rolety, łóżko ozdobić moskitierą, wyłożyć jedną ze ścian korkiem, aby było więcej miejsca na plakaty czy rysunki. Można też zafundować dziecku specjalną półkę na zbiory kolekcjonerskie, przykręcić do ściany drabinkę albo drążek do gimnastyki.

Warto rozwijać w dziecku potrzeby estetyczne, ale jednocześnie szanować jego chwilowe fascynacje. Jeśli kocha kolor różowy albo niebieski, dlaczego nie użyć go gdzieś w jego pokoju? Wymarzone nowości - choćby lampka, oryginalna wielka poducha-siedzisko albo drewniana skrzynia na skarby - ucieszą dziecko i pozwolą mu poczuć się współodpowiedzialnym za wygląd i estetykę najbliższego otoczenia.

Jak urządzić pokój ucznia?
Jak urządzić pokój ucznia?
BRW
Jak urządzić pokój ucznia?
Jak urządzić pokój ucznia?
GTV
Jak urządzić pokój ucznia?
Jak urządzić pokój ucznia?
Meble Wójcik

Aranżacja pokoju ucznia - o czym warto pamiętać?

  1. Warto zrobić listę niezbędnych elementów wyposażenia i sprawdzić, jakie są możliwości ustawienia potrzebnych mebli we wnętrzu.

  2. Miejsce do odrabiania lekcji nie musi być typowym biurkiem. Może to być wygodny blat (dobrze, gdy jego wysokość można regulować) lub nawet duży stół. Miejsce szuflad wbudowanych w biurko może zająć szafka z szufladami wsuwana pod blat.

  3. Jeszcze ważniejsze jest krzesło. Jego wysokość, najlepiej regulowana, pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy podczas siedzenia. Wysokość siedziska musi być dopasowana do wzrostu dziecka i wysokości biurka. Możliwość podparcia pleców we właściwy sposób pozwala uniknąć szybkiego zmęczenia i problemów z kręgosłupem.

  4. Oświetlenie pokoju ucznia powinno spełniać kilka warunków. Przy biurku potrzebna jest lampa do pracy, najlepiej z ruchomym, regulowanym ramieniem. Górne światło musi być dostatecznie mocne, aby dziecko mogło bawić się na podłodze. Z kolei przy łóżku przyda się lampka nocna.

  5. Miejsce do spania (łóżko lub tapczanik) musi mieć wygodny materac. Jeśli kupujemy kanapę, trzeba sprawdzić, czy po rozłożeniu tworzy równą powierzchnię. Dziecko w wieku szkolnym pościeli łóżko samodzielnie, więc trzeba zadbać o to, żeby był to mebel bezpieczny i umożliwiający mu samodzielne otwieranie i zamykanie skrzyni na pościel. Dobrym rozwiązaniem są szuflady wysuwane spod łóżka. Jeśli oprócz łóżka w pokoju zmieści się kanapa lub fotel, pościel można zostawiać na łóżku i tylko przykrywać odpowiednio dobraną narzutą.

  6. Uczeń potrzebuje też półek na książki, zabawki i przybory szkolne. Dobrze jest mieć część mebli otwartych, a część zamykanych. Drobiazgi można chować w szufladach lub pudłach ustawianych na półkach.

  7. Bardzo przydaje się zestaw pudełek, które można ustawiać jedno na drugim. Łatwo je utrzymać w czystości, a przy zmianie mebli czy całego wystroju pokoju znaleźć dla nich inne zastosowanie. Można też wykorzystać tekturowe segregatory na notatki czy zeszyty.

  8. Dobrze też jest zachować umiar w liczbie i rodzaju zastosowanych materiałów i kolorów w pokoju. Nie należy oczywiście unikać barw, ale przekonanie, że dziecko musi mieć wszystko w wielu jaskrawych kolorach, skończy się chaosem i kakofonią we wnętrzu. Pamiętajmy, że każdy nadmiar może męczyć.

UWAGA! Nauka wymaga skupienia; łatwiej je osiągnąć, mając wokół uporządkowaną przestrzeń. Jest to tym ważniejsze, im mniejszą powierzchnię dziecko ma do dyspozycji. Dlatego czasem warto zastosować również w pokoju ucznia zabudowę meblową. Nie musi sięgać do sufitu, ale na pewno pomoże zmieścić garderobę i wszystkie rzeczy szkolne, przybory sportowe i zabawki.

Jak urządzić pokój ucznia?
Jak urządzić pokój ucznia?
Meble Wójcik
Jak urządzić pokój ucznia?
Jak urządzić pokój ucznia?
SALONY AGATA
Jak urządzić pokój ucznia?
Jak urządzić pokój ucznia?
BRW
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić pokój ucznia?