Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poradnik - jak zaprojektować i urządzić małą łazienkę

Justyny Burdow-Gołoś

Nawet w niewielkiej łazience możemy zmieścić wszystko, czego potrzebujemy. Wystarczy poznać kilka sztuczek... oraz obowiązujących liczb.

Zaprojektowanie niewielkiej łazienki bywa nie lada wyzwaniem. Można to jednak zrobić tak, by wnętrze było i ładne, i funkcjonalne. Trzeba nie tylko dokładnie zaplanować usytuowanie wszystkich sprzętów, ale też tak zaaranżować pomieszczenie, by je opty-cznie powiększyć.

Łazienka, nawet bardzo mała, może być wygodna i funkcjonalna. Wbrew pozorom zaprojektowanie i urządzenie niewielkiego wnętrza często okazuje się o wiele bardziej skomplikowane niż dużego - wynika to z ograniczeń metrażowych i konieczności przestrzegania pewnych zasad dotyczących instalowania urządzeń sanitarnych. Ponadto łazienka często spełnia funkcję pomieszczenia gospodarczego i pralni. Zmieszczenie w niej sedesu, umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej oraz - dodatkowo - pralki i suszarki bywa sporym problemem.

Przede wszystkim trzeba uwzględnić określoną minimalną wolną przestrzeń przy każdym urządzeniu, by wygodnie można było z nich korzystać. Przy umywalce powinna wynosić 100 x 70 cm, przed wanną czy brodzikiem - co najmniej 50 cm, a przy sedesie - 70 x 90 cm. Oddzielne pomieszczenie w.c. powinno mieć przynajmniej 70 x 105 cm. Minimalna odległość między sprzętami łazienkowymi to 15-20 cm.

Jeśli mamy taką możliwość, dla zys-kania przestrzeni pralkę warto przenieść np. do kuchni albo do przedpokoju (obok łazienki). Innym sposobem jest zamiana wanny na brodzik z prysznicem. Znacznie trudniejszym przedsięwzięciem jest natomiast przeniesienie łazienki lub w.c. w inne miejsce. A w dodatku możliwe tylko wtedy, gdy mamy możliwość podłączenia urządzeń do pionów kanalizacyjnych i do wentylacji (trzeba to zrobić nawet wtedy, gdy nowa łazienka bę-dzie miała okno).

Decydując się na kabinę prysznicową zamiast wanny, możemy zainstalować gotową lub w całości ją wymurować i wyłożyć płytkami. Innym rozwiązaniem jest zrobienie ścian kabiny z hartowanych tafli szklanych bądź z luksferów - dzięki tym drugim kabinie można nadać np. półokrągły kształt.

Małą łazienkę powiększymy optycznie, stosując np. jeden materiał na podłodze i ścianach; podobny efekt dadzą duże jednobarwne kafle. Skutecznym spo-sobem będzie zainstalowanie dużego lustra nad umywalką albo wyłożenie lustrzanymi taflami całej ściany.

Bardzo ważne jest oświetlenie - buduje ono głębię bądź rozświetla całe wnętrze. Można zainstalować je tra-dycyjnie na ścianie albo też w suficie podwieszanym, który - zwłaszcza gdy będzie na różnych poziomach - dodatkowo wpłynie na postrzeganie przestrzeni.

Justyna Burdow-Gołoś

Absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP. Dyplom uzyskała w 1992 roku. Po studiach prowadziła firmę reklamową zajmującą się m.in. wystrojem sklepów i grafiką reklamową. Od 2000 roku zajmuje się zawodowo projektowaniem i aranżacją wnętrz. Wspólnie z Krzysztofem Radzanowskim prowadzi pracownię projektową Bohema-Projekt zajmującą się kompleksowym projektowaniem wnętrz mieszkalnych, biur i sklepów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Poradnik - jak zaprojektować i urządzić małą łazienkę