Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ceramika sanitarna do małej łazienki

Tekst: Andrzej Szybowicz Zdjęcie: Duscholux

Jak zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty, gdy mamy niewielką łazienkę? Pomyśleli o tym producenci - w sklepach znajdziemy modele o wiele mniejsze od standardowych.

Łazienka
Łazienka
Fot. Materiały firmy: DUSCHOLUX
Chcielibyśmy, żeby w łazience zmieściły się nie tylko podstawowe sprzęty, ale jeszcze bidet, pralka, a nawet szafka. Zamiast z czegoś rezygnować lepiej poszukać w skepach urządzeń mniejszych od standardowych albo takich, których kształt umożliwia nietypowe rozwiązania.

Wanna

Osób ceniących kąpiele nawet niewielka powierzchnia łazienki nie powstrzyma przed zakupem wanny. Z myślą o nich produkuje się asymetryczne wanny z jednym bokiem łagodnie zaokrąglonym lub ściętym (najkrótszy bok ma wtedy tylko 30-40 cm). Takie modele są równie komfortowe jak typowe, a zajmują mniej miejsca i dają więcej możliwości ustawienia pozostałych sprzętów.

Najmniejsze wanny prostokątne mają 140-150 cm długości i 70 cm szerokości, najmniejszy z modeli narożnych ma bok 120 cm. Są też bardzo małe wanny prostokątne długości 100 lub 120 cm, na ogół z siedziskiem.

Brodzik lub kabina

Gdy w łazience jest bardzo ciasno, warto zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej lub brodzika z zasłonką. Najwięcej miejsca zyskamy, instalując brodzik w rogu pomieszczenia. Najmniejsze, kwadratowe brodziki mają bok długości 70-75 cm, ale jest ich na rynku niewiele. W dodatku dla osób potężniejszej budowy mogą być niewygodne, zwłaszcza gdy zamontujemy na nich kabinę.

Lepiej więc wybrać przeznaczony do montażu w rogu brodzik o boku 80 lub 90 cm, ale ze ściętym lub zaokrąglonym narożnikiem - łazienka sprawi wówczas wrażenie przestronniejszej i łatwiej się będzie w niej poruszać.

Niekiedy dobrym rozwiązaniem bywa wymurowanie kabiny - możemy wtedy jej wymiary dostosować do wielkości wnętrza. Od frontu kabina może być osłonięta drzwiami. Najmniejsze z oferowanych mają 60-70 cm szerokości. Drzwiczki o nietypowych kształtach i wymiarach (np. przeznaczone do montażu pod skosem dachu) trzeba zrobić na zamówienie - takie usługi świadczy większość firm produkujących kabiny.

Niezależnie od tego, czy kupujemy gotową kabinę, czy ją budujemy, zwróćmy uwagę na szerokość wejścia i sposób otwierania drzwi - na drzwi rozwierane potrzeba przed kabiną sporo wolnego miejsca.

Umywalka

Nie należy oszczędzać miejsca w pomieszczeniu kosztem umywalki. Małe modele nie sprawdzają się w codziennej eksploatacji, np. gdy mają z nich korzystać również dzieci albo gdy będziemy robić przepierki. Najmniejsze umywalki - szerokości 35-40 cm - są przeznaczone przede wszystkim do toalet, gdzie służą tylko do mycia rąk.

W zależności od ustawienia pozostałych sprzętów można dobrać umywalkę szerokości np. 50-60 cm, ale płytszą niż standardowe (38-44 cm głębokości), albo wąską, ale bardziej wysuniętą na środek łazienki. Dobrym rozwiązaniem może też być model narożny.

Na umywalce lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie powinno być trochę miejsca na podstawowe kosmetyki. Bardzo praktyczne są więc modele z blatem. Warto też rozważyć kupno umywalki montowanej na szafce lub w blacie - pod spodem można wtedy wygospodarować miejsce na przechowywanie ręczników i łazienkowych drobiazgów.

Sedes i bidet

Większość sedesów ma szerokość 36-38 cm, ale różnią się długością. Na tradycyjną stojącą muszlę z dolnopłukiem potrzeba co najmniej 69 cm. Najmniejsze urządzenia kompaktowe (czyli muszla sedesowa ze spłuczką) mają 60 cm długości; najkrótsze sedesy podwieszane - około 50 cm, jednak dodatkowe 14-18 cm potrzeba na przyścienny system instalacyjny (zyskamy za to praktyczną półkę tej szerokości).

Warto rozważyć ustawienie sedesu w rogu łazienki. Można kupić zarówno specjalny kompakt, jak i przystosowany do montażu w narożniku system instalacyjny do urządzeń podwieszanych.

W małej łazience rzadko jest miejsce na bidet, który zajmie co najmniej 50 cm. Warto więc zainteresować się oryginalną deską sedesową Douche WC pełniącą funkcję bi-detu. Pasuje do niemal każdej muszli sedesowej, wymaga jedynie podłączenia do zimnej wody oraz do instalacji elektrycznej, ponieważ ma własny system podgrzewania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ceramika sanitarna do małej łazienki