Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wnętrza zainspirowane znanymi dziełami sztuki

Stylizacja: Joanna Płachecka Zdjęcia: Marcin Klaban, Michał Mutor

Wnętrza naśladujące obrazy mogą być równie pięknie jak ich pierwowzory.

Marzenie o raju

Wysmakowane kompozycje, interesujące zestawienia kolorów, ciekawe formy. Warto zapatrzeć się na wielke dzieła malarstwa, aranżując wnętrze. Wymarzonym źródłem inspiracji jest twórczość Henriego Rousseau, zwanego Celnikiem. Ten francuski malarz samouk najchętniej malował rajską naturę pełną bujnej, egzotycznej roślinności i nasyconych barw. W swoich obrazach stworzył fantastyczny, poetycki świat. Przenieśmy go do domu, by choć na chwilę zapomnieć o rzeczywistym, dużo mniej barwnym świecie.

Porządek

Geometryczny i kolorystyczny ład. We wnętrzu sprawdza się równie dobrze jak na obrazach. W przeciwieństwie do Celnika Rousseau holenderski malarz Piet Mondrian nie wzorował się na naturze, a nawet odrzucał jej naśladownictwo. Jego twórczość wywarła wielki wpływ na dwudziestowiecznych artystów i projektantów. Jego najsłynniejsze dzieła są łatwo rozpoznawalne. Wszystkie charakteryzują się dużym ładem zarówno geometrycznym, jak i kolorystycznym. Od jednolitego białego tła wyraźnie odcinają się szerokie pionowe i poziome czarne linie. Tworzą one rodzaj ram wydzielających prostokątne płaszczyzny zamalowane na trzy barwy podstawowe - czerwoną, niebieską i żółtą. Prawda, że nie tak trudno o Mondriana w domu?

Pokłon naturze

Z pokory i szacunku dla przyrody zrodziła się sztuka japońska. Jej proste przesłanie przemawia również dziś. Powściągliwość, niechęć do zbytku i nadmiaru ozdób - takie zasady stosowali japońscy twórcy w swoich dziełach, zarówno w obrazach, jak i w projektach wnętrz czy ogrodów. Niezwykle ważna była dla nich prostota i wyważenie równowagi między pustą przestrzenią a przedmiotami, które ją wypełniają. Aby podkreślić harmonijny związek człowieka z przyrodą, używali wyłącznie naturalnych materiałów oraz stonowanych, wyważonych barw. Dekoracje to przede wszystkim motywy zaczerpnięte ze świata przyrody, wiernie ją naśladujące. Wzorując się na dawnej japońskiej sztuce dekoracyjnej, nietrudno stworzyć we wnętrzu nastrój pełen spokoju, tak potrzebny do wyciszenia się w dzisiejszych czasach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wnętrza zainspirowane znanymi dziełami sztuki