Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne wanny z hydromasażem

Tekst i wybór: Małgorzata Margas

Wanna z hydromasażem uspokoi, ukoi, upiększy. Kąpiel w takiej wannie to nie tylko banalny zabieg higieniczny. To prawdziwa uczta dla zmysłów.

SANTA BARBARA <br> 6 dysz wodnych i 26 powietrznych, poj.280 l,160 x 160 cm, sterowanie pilotem, system dezynfekcji, w opcji: oświetlenie podwodne Hoesch ...od 26 556 zł
SANTA BARBARA <br> 6 dysz wodnych i 26 powietrznych, poj.280 l,160 x 160 cm, sterowanie pilotem, system dezynfekcji, w opcji: oświetlenie podwodne Hoesch ...od 26 556 zł
Zanim przejdziemy do odprężających właściwości hydromasażu - trochę podstawowych informacji technicznych o samych wannach. Możemy zamówić model z wbudowanym już systemem hydromasażu albo kupić zwyk-łą wannę, w której taki system zostanie zamontowany. Systemy różnią się przede wszystkim rodzajem masażu, liczbą dysz, sposobem sterowania oraz zastosowanymi udogodnieniami. Wanny z systemem wbudowanym najczęś-ciej są akrylowe, rzadziej stalowe lub żeliwne.

Do wyboru mamy kilka kształtów i wielkości wanien z hydromasażem: prostokątne (od 120 x 70 do 190 x 90 cm), asymetryczne (od 145 x 100 do 160 x 100 cm), owalne (od 165 x 130 do 190 x 100 cm), narożne (od 125 x 125 do 153 x 153 cm). Są jedno- lub dwuosobowe.

W zależności od modelu mają pojemność od 150 do 450 l.

Dysze są instalowane w takich miejscach, by podczas kąpieli można było masować kręgosłup, plecy, kark i nogi. Bywają nieruchome lub wirujące; siłę strumienia i kierunek przepływu wody można regulować. Liczba dysz zależy od wielkości wanny.

Czyszczenie

Wannę należy dezynfekować co 2-3

tygodnie, by nie rozwijały się w niej bakterie i glony. Niektóre modele mają automatyczny system czyszczący - rury i wanna są spłukiwane po każdej kąpieli. W wannach z hydromasażem powietrznym kanały powietrzne powinny być co jakiś czas przedmuchiwane.

W niektórych modelach do celów dezynfekcji stosowany jest ozon, zabójczy dla bakterii i mikroorganizmów. Inne wanny mają zamontowaną lampę UV - emitowane przez nią promienie ultrafioletowe dezynfekują wodę w czasie kąpieli.

Montaż

Wanna jest montowana na stelażu. Urządzenia zapewniające pracę dysz instaluje się na zewnątrz, a następnie zakrywa specjalnym panelem (uwaga: nie wolno zabudowywać wanny na stałe, bo to uniemożliwiłoby dostęp do urządzeń). Wannę trzeba podłączyć do prądu; najlepiej powierzyć to fachowcowi z autoryzowanego serwisu. Bardzo ważne jest zabezpieczenie przed porażeniem prądem. Niektóre modele mają wbudowany wyłącznik różnicowo-prądowy, który

w przypadku zwarcia natychmiast odcina dopływ prądu.

Rodzaje masażu

Większość wanien jest wyposażona w dysze do masażu wodnego, powietrznego lub łączonego (punktowego wodnego i wibracyjnego powietrznego).

* Masaż wodny - z dysz umieszczonych w dnie i ścianach bocznych wanny wydobywa się pod dużym ciśnieniem mieszanina wody i powietrza w postaci milionów drobnych pęcherzyków (stąd też nazwa - masaż wodno-powietrzny lub podwodny natrysk biczowy). Woda krąży w układzie zamkniętym. Taki rodzaj masażu wzmacnia i ujędrnia skórę, odpręża i regeneruje. Poza tym poprawia ukrwienie ciała, pomaga pozbyć się stresu i zmęczenia.

* Masaż powietrzny, zwany perełkowym - łagodniejszy od masażu wodnego. Polega na doprowadzeniu do wody powietrza tłoczonego przez odpowiednią pompę. Pęcherzyki powietrza masują skórę, zaopatrując ją w tlen, co poprawia krążenie krwi i limfy. Masaż działa nasennie i kojąco na układ nerwowy.

Masaż powietrzny można wzbogacić ozonowym. Lampa jonizująca wytwarza ozon, który wchodzi w reakcję chemiczną z wodą - powstaje tzw. tlen atomowy w postaci pęcherzyków tlenowych. Wchłaniając go, skóra jest lepiej odżywiona, a organizm - dotleniony. Ozon ma również właściwości bakteriobójcze i dezynfekcyjne.

Ponieważ relaksacyjne oddziaływanie hydromasażu wzmagają światło o różnych barwach i muzyka relaksacyjna, niektóre wanny wyposażone są w lampy i głośniki.

Jak korzystać

* Kiedy? Nie wcześniej niż dwie godziny po posiłku.

* W jakiej temperaturze? Takiej, by kąpiel sprawiała przyjemność. Im wyższa temperatura, tym krócej powinna trwać sama kąpiel.

* Jak długo? To zależy od indywidualnych upodobań, ale należy pamiętać, że zbyt długi hydromasaż może obniżyć ciś-nienie krwi lub spowodować nadmierne rozluźnienie mięśni. Zalecany czas kąpieli to 15-25 minut.

Skomentuj:

Nowoczesne wanny z hydromasażem