Nowoczesne wanny z hydromasażem
Wanna z hydromasażem uspokoi, ukoi, upiększy. Kąpiel w takiej wannie to nie tylko banalny zabieg higieniczny. To prawdziwa uczta dla zmysłów.
Do wyboru mamy kilka kształtów i wielkości wanien z hydromasażem: prostokątne (od 120 x 70 do 190 x 90 cm), asymetryczne (od 145 x 100 do 160 x 100 cm), owalne (od 165 x 130 do 190 x 100 cm), narożne (od 125 x 125 do 153 x 153 cm). Są jedno- lub dwuosobowe.
W zależności od modelu mają pojemność od 150 do 450 l.
Dysze są instalowane w takich miejscach, by podczas kąpieli można było masować kręgosłup, plecy, kark i nogi. Bywają nieruchome lub wirujące; siłę strumienia i kierunek przepływu wody można regulować. Liczba dysz zależy od wielkości wanny.
Czyszczenie
Wannę należy dezynfekować co 2-3
tygodnie, by nie rozwijały się w niej bakterie i glony. Niektóre modele mają automatyczny system czyszczący - rury i wanna są spłukiwane po każdej kąpieli. W wannach z hydromasażem powietrznym kanały powietrzne powinny być co jakiś czas przedmuchiwane.
W niektórych modelach do celów dezynfekcji stosowany jest ozon, zabójczy dla bakterii i mikroorganizmów. Inne wanny mają zamontowaną lampę UV - emitowane przez nią promienie ultrafioletowe dezynfekują wodę w czasie kąpieli.
Montaż
Wanna jest montowana na stelażu. Urządzenia zapewniające pracę dysz instaluje się na zewnątrz, a następnie zakrywa specjalnym panelem (uwaga: nie wolno zabudowywać wanny na stałe, bo to uniemożliwiłoby dostęp do urządzeń). Wannę trzeba podłączyć do prądu; najlepiej powierzyć to fachowcowi z autoryzowanego serwisu. Bardzo ważne jest zabezpieczenie przed porażeniem prądem. Niektóre modele mają wbudowany wyłącznik różnicowo-prądowy, który
w przypadku zwarcia natychmiast odcina dopływ prądu.
Rodzaje masażu
Większość wanien jest wyposażona w dysze do masażu wodnego, powietrznego lub łączonego (punktowego wodnego i wibracyjnego powietrznego).
* Masaż wodny - z dysz umieszczonych w dnie i ścianach bocznych wanny wydobywa się pod dużym ciśnieniem mieszanina wody i powietrza w postaci milionów drobnych pęcherzyków (stąd też nazwa - masaż wodno-powietrzny lub podwodny natrysk biczowy). Woda krąży w układzie zamkniętym. Taki rodzaj masażu wzmacnia i ujędrnia skórę, odpręża i regeneruje. Poza tym poprawia ukrwienie ciała, pomaga pozbyć się stresu i zmęczenia.
* Masaż powietrzny, zwany perełkowym - łagodniejszy od masażu wodnego. Polega na doprowadzeniu do wody powietrza tłoczonego przez odpowiednią pompę. Pęcherzyki powietrza masują skórę, zaopatrując ją w tlen, co poprawia krążenie krwi i limfy. Masaż działa nasennie i kojąco na układ nerwowy.
Masaż powietrzny można wzbogacić ozonowym. Lampa jonizująca wytwarza ozon, który wchodzi w reakcję chemiczną z wodą - powstaje tzw. tlen atomowy w postaci pęcherzyków tlenowych. Wchłaniając go, skóra jest lepiej odżywiona, a organizm - dotleniony. Ozon ma również właściwości bakteriobójcze i dezynfekcyjne.
Ponieważ relaksacyjne oddziaływanie hydromasażu wzmagają światło o różnych barwach i muzyka relaksacyjna, niektóre wanny wyposażone są w lampy i głośniki.
Jak korzystać
* Kiedy? Nie wcześniej niż dwie godziny po posiłku.
* W jakiej temperaturze? Takiej, by kąpiel sprawiała przyjemność. Im wyższa temperatura, tym krócej powinna trwać sama kąpiel.
* Jak długo? To zależy od indywidualnych upodobań, ale należy pamiętać, że zbyt długi hydromasaż może obniżyć ciś-nienie krwi lub spowodować nadmierne rozluźnienie mięśni. Zalecany czas kąpieli to 15-25 minut.
- Więcej o:
- wyposażenie wnętrz