Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Myjnia domowa

Tekst i wybór: Andrzej Szybowicz, zdjęcia: producenci

Kto nie zmywa na co dzień naczyń lub ma ich do mycia mało, ten uważa zmywarkę za fanaberię. Ale dla kogoś, kto dzień w dzień sprząta po całej rodzinie, zmywarka jest wybawieniem.

Każdego dnia na zmywanie naczyń poświęcamy średnio 45 minut, stojąc przy zlewozmywaku w niewygodnej pozycji (często powodującej bóle kręgosłupa) i z poczuciem bezpowrotnie uciekającego czasu. Tymczasem można tę niewdzięczną czynność pozostawić automatowi, a samemu oddać się jakiemuś przyjemniejszemu zajęciu.

Ekonomia codzienna

Nieprawdą jest, że korzystanie ze zmywarki to dla domowego budżetu same dodatkowe obciążenia. Owszem, musimy się liczyć z większym zużyciem energii elektrycznej, ale za to zaoszczędzimy sporo na wodzie. Wyliczono, że - przy czterech osobach - ręczne mycie naczyń pochłania od 100 do 110 litrów wody dziennie, podczas gdy zmywarka w czasie jednego cyklu pracy (w większości gospodarstw uruchamia się ją raz na 1-2 dni) zużywa maksimum 18 litrów. Dla tych, którzy korzystają z wody ogrzewanej w domu, a ścieki odprowadzają do przydomowego szamba, oszczędności będą jeszcze większe.

Na każdą kieszeń

Model z podstawowymi programami mycia kupimy już za 1300- -1400 zł (w promocji nawet taniej), czyli zapłacimy mniej więcej tyle co za pralkę. Takie samo urządzenie w wersji inox będzie już droższe. Im zmywarka nowocześniejsza, z większą liczbą programów, udogodnień oraz zabezpieczeń, tym wygodniej i bezpieczniej się z niej korzysta, ale więcej trzeba zapłacić. Droższe są też modele przeznaczone do zabudowy - z nieco innym systemem wentylacji i bez górnego blatu, często również bez płyty czołowej na drzwiach.

Moc możliwości

Producenci mnożą programy w zmywarkach - czasem jest ich nawet ponad dziesięć. Łatwiej więc dobrać odpowiedni do rodzaju i stopnia zabrudzenia naczyń, ale w praktyce i tak na ogół korzystamy z jednego albo dwóch podstawowych. Warto jednak zwrócić uwagę na program ekonomiczny, pozwalający oszczędzać wodę i energię elektryczną, głównie przez obniżenie temperatury wody podczas zmywania i płukania oraz skrócenie czasu pracy zmywarki.

Dużą wygodą są funkcje umożliwiające mycie tylko w jednym koszu (tzw. zmywanie strefowe lub funkcja 1/2 załadunku), dzięki którym nie trzeba czekać, aż cała zmywarka zapełni się brudnymi naczyniami. Do mycia połowy wkładu urządzenie zużywa znacznie mniej wody, energii i detergentów.

Są też modele, w których można podczas jednego cyklu zmywania zaprogramować różne parametry mycia dla poszczególnych koszy (np. u góry program do delikatnego szkła, u dołu - do garnków).

Coraz więcej jest na rynku zmywarek z programami automatycznymi, w których urządzenie samo dobiera odpowiednie parametry mycia: ilość wody, detergentu, nabłyszczacza, temperaturę, czas pracy Jak podkreślają producenci, pozwala to zmniejszyć koszty eksploatacji, ale - na razie - podwyższa cenę samego urządzenia.

Pochwała rozumu

Jak wybierać urządzenie w sklepie, żeby potem nie żałować? Przede wszystkim nie kupujmy modelu zbyt dużego - nie jest dobrze, gdy brudne naczynia trzeba zbierać przez kilka dni.

Pojemność zmywarki określa się liczbą kompletów, jakie jednorazowo można do niej włożyć. Komplet to trzy talerze (mały, duży i głęboki), szklanka, filiżanka ze spodkiem oraz sztućce dla jednej osoby. W standardowych urządzeniach szerokości 60 cm mieści się od 12 do 15 kompletów, w tzw. wąskogabarytowych, szerokości 45 cm - 8-9 kompletów. Dla jednej osoby wystarczy zmywarka nazywana kompaktową - na 4-6 kompletów naczyń. Jest niewiele większa od kuchenki mikrofalowej, stawia się ją na blacie.

Warto zwrócić również uwagę na inne czynniki.

  • Energochłonność urządzenia - to tzw. klasa efektywności energetycznej, oznaczana w skali od A do G. Literę A,B,C mają urządzenia zużywające mało energii. Podobnie jest oznaczana skuteczność zmywania oraz skuteczność suszenia. Najoszczędniejsze zmywarki potrzebują na jeden cykl 10-12 litrów wody i zużywają poniżej 1 kWh.

  • Poziom hałasu - nie należy go lekceważyć, zwłaszcza gdy nasza kuchnia jest połączona z salonem. Na ogół wynosi on około 50 dB (szum na dłuższą metę męczący i utrudniający np. prowadzenie rozmowy albo słuchanie muzyki).W najcichszych urządzeniach poziom hałasu osiąga tylko około 30 dB.

  • Bezpieczeństwo - nieoceniony okazać się może system Aqua Stop. Zależnie od stopnia rozbudowania chroni on przed wyciekiem wody samo urządzenie, wąż doprowadzający albo wąż odprowadzający wodę. Jeśli w domu są małe dzieci, bardzo przydatna będzie tzw. blokada rodzicielska.

  • Timer - umożliwia ustawienie czasu rozpoczęcia pracy zmywarki. Przydaje się zwłaszcza tym osobom, którym zależy na korzystaniu z tańszej taryfy nocnej. ,

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Myjnia domowa