Kolczaste i puszyste

Tekst i wybór roślin: Anna Skórkowska Stylizacje: Aneta Kosiba Zdjęcia: Andrzej Bogacz, Łukasz Zandecki

W naturze rosną na terenach pustynnych, dlatego lubią ciepłe i suche wnętrza. Kaktusy są bardzo efektowne i nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Kaktusy pustynne przystosowały się do oszczędzania wody, mogą je więc uprawiać w domu nawet osoby, które... zapominają o podlewaniu roślin. Gatunkom tym trzeba zapewnić ciepłe i słoneczne miejsce, najlepiej na parapecie południowego okna. Choć dobrze znoszą suszę, latem, kiedy podłoże zaczyna przesychać, należy je obficie podlewać.

Zimą, w okresie spoczynku, podlewamy kaktusy rzadziej, zwłaszcza jeśli zostaną przeniesione do chłodnego pomieszczenia. Od marca do września raz w miesiącu zasilamy je nawozami dla kaktusów.

Większość ma kształt cylindryczny lub kulisty. W zależności od rodzaju i gatunku ich łodygi bywają gładkie, żebrowane, pokryte brodawkami albo włoskami. Ich urodę podkreślimy, dopasowując pojemnik. Małe kaktusy najlepiej posadzić razem np. w płytkiej misie, wtedy ziemia nie będzie zbyt szybko wysychała. Dla większych odpowiedniejsze będą głębsze donice.

ŹRÓDŁO:


    Więcej o:

Skomentuj:

Kolczaste i puszyste