W kierunku nowoczesności
Niedawno były stosowane tylko w drobnych, ozdobnych elementach. Dziś szkło, metal i wyrazista w barwie mozaika to materiały wykończeniowe, które przesądzają o awangardowym charakterze łazienki.
Pełnią rolę parawanów oddzielających strefy w łazience, chronią też ściany przed wilgocią. Szklane bywają drzwi, blaty, półki. Duże elementy, np. ścianki, robi się z hartowanego szkła - matowego lub przezroczystego. Powinno mieć grubość minimum 5 mm (w zależności od przeznaczenia może mieć nawet 19 mm). Jest ono odporne na różnicę temperatur i bezpieczne. Jeśli nawet się stłucze, rozpadnie się na drobinki nie kaleczące skóry. Do miejsc
narażonych na zalewanie wodą najlepiej wybrać szkło pokryte powłoką zabezpieczającą przed osadzaniem się kamienia.
Metal
Robi się z niego zarówno łazienkowe akcesoria, jak i urządzenia, np. umywalki. Miłośnicy wnętrz o bardziej futurystycznym wystroju mogą wyłożyć stalową okładziną także fragmenty ścian lub podłogi - do tego celu najlepiej wybrać tzw. stal kwasową, która nie rdzewieje. Metal to materiał bardzo trwały, ale bywa trudny do utrzymania w idealnej czystości - jeśli jest błyszczący, każda kropla wody pozostawia na nim widoczny ślad (pod tym względem w łazience praktyczniejsza jest stal satynowana).
Mozaika
Ma wszystkie zalety "zwykłych" płytek - jest trwała, odporna na działanie wilgoci i używanych w domu środków chemicznych. Może być z kamienia, gresu, ceramiki lub szkła. Doskonale nadaje się do wykańczania zaokrąglonych powierzchni. Kafelki mają różną wielkość (od 0,5 do 5 cm) i kształty - bywają kwadratowe, prostokątne, okrągłe. Są naklejone na siatkę papierową lub z tworzywa sztucznego o wymiarach około 30 x 30 cm, którą z kolei przykleja się do podłoża. Mozaiką można wykładać duże powierzchnie albo stosować ją jako dekoracyjne wstawki.
- Więcej o: