Szkółka roślin domowych

Wykonanie, stylizacja i komentarz: Anna Skórkowska, Krystyna Wojtasińska Zdjęcia: Adam Kozak, Andrzej Krasowski

Wczesna wiosna to najlepsza pora na rozmnażanie kwiatów doniczkowych. Ich sadzonki możemy przygotować sami. Wystarczy oddzielić tę część rośliny, która najłatwiej się ukorzenia. Oto trzy najczęściej stosowane metody.

Najpopularniejszym i najprostszym sposobem rozmnażania roślin doniczkowych jest rozmnażanie nazywane wegetatywnym. W zależności od gatunku nowe rośliny można uzyskać z rozmnóżek (na długich rozłogach albo na brzegach liści wyrastają miniaturowe roślinki wraz z korzonkami), z sadzonek liściowych oraz pędowych (wierzchołkowych lub z części pędów) bądź przez podział całej rośliny (kęp). Nie musimy mieć do tego specjalistycznego sprzętu - wystarczą ostre domowe narzędzia: nożyczki, nóż albo sekator. Pozyskane sadzonki umieszczamy w płaskich pojemnikach z wilgotnym podłożem i stawiamy w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Systematycznie je podlewamy i kilka razy dziennie zraszamy, żeby ziemia była stale wilgotna.

Aby przyśpieszyć wytwarzanie korzeni, ścięte końce pędów lub liści przed posadzeniem można zanurzyć w ukorzeniaczu, który kupimy w sklepach ogrodniczych.

Rozmnóżki, sadzonki i kępy

    Więcej o:

Skomentuj:

Szkółka roślin domowych