Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podlasie XXI wieku

Maria Peltz-Orlińska

AZE design nie kryją swojej fascynacji ludowymi rękodziełem w efekcie powstają przedmioty, które przywołują skojarzenia z przeszłością, a jednocześnie są nowoczesne.

Młody polski design czerpie z różnych źródeł i ma wiele oblicz. Szczególnie inspirująca jest sztuka ludowa, której echa pobrzmiewają w wielu projektach powstałych w ciągu ostatnich kilku lat. Tę tendencję można zauważyć także w pracach duetu AZE design, którzy są zafascynowani nie tylko formami przedmiotów, ale tez sposobem ich wytwarzania przedmiotów.

Studio projektowe powstało w 2006 roku. Jego założycielami są Anna Kotowicz i Artur Puszkarewicz. Ich współpraca rozpoczęła się w pracowni Nizio Design International przy projekcie Muzeum Powstania Warszawskiego. Równolegle projektowali na pograniczu architektury, grafiki dekoracyjnej i użytkowej, tkaniny oraz przedmiotów użytkowych. Zdobyte wykształcenie (architektura, grafika użytkowa oraz historia sztuki) stanowiło punkt wyjścia do tworzenia obiektów, w których wyraźnie widać przenikanie się tych dziedzin.





Jedną z ich fascynacji jest Podlasie i wciąż stosowane na tym terenie tradycyjne techniki rękodzielnicze. Zaowocowała ona współpracą z podlaskimi rzemieślnikami, którzy pracują tak jak robili to ich ojcowie i dziadkowie. Wydaje się to szczególnie cenne dziś, gdy tak często mówi się o zatracaniu regionalnych zwyczajów i tradycji. Jednocześnie projektanci wpisują się w coraz modniejszy nurt łączenia starych tradycyjnych wzorów ze zdobyczami współczesności, z którym mamy do czynienia obserwując sztukę użytkową, grafikę czy architekturę.





Anna Kotowicz i Artur Puszkarewicz określają swoją drogę 'mindmade design'. Bo jak mówią projekty rodzą się w umyśle - niekoniecznie ich samych. Zaobserwowane na co dzień sytuacje i zjawiska przenoszą na swoje projekty, mieszają zaawansowane technologie z prostymi, lapidarnymi, doraźnymi sposobami rozwiązywania problemów - oczywistymi dla ludzi żyjących w miejscu gdzie bieda jest dla wielu codziennością. Takim "językiem" posługiwać się powinno ich zdaniem współczesne polskie wzornictwo.





WYSTAWY

Design Alive! - galeria Presso, Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie 19 lipiec 2007, Cieszyn Pierwsza w Polsce żywa galeria rodzimego dizajnu.

Polskie Drogi. Dizajn 2002-2007 - Fabryka Trzciny / Domoteka 17 - 25 września 2007, Warszawa

27 - 21 września 2007, Warszawa Wystawa polskiego dizajnu z ostatnich 5 lat.

Weź to użyj - w ramach ŁÓDŹ DESIGN 2007

18 - 31 października 2007, Łódź Art Center

Przegląd polskiego progresywnego wzornictwa użytkowego.

Skomentuj:

Podlasie XXI wieku