Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Efekty specjalne, czyli zrób włochatą ścianę

Dariusz Jędrzejewski

Jeśli znudziły nam się gładkie jednobarwne ściany, możemy poeksperymentować i zrobić powierzchnię np. chropowatą, włochatą albo mieniącą się kolorami

1829859 https bi
Fot. Rafał Lipski / AG
Potrzebny nam będzie do tego specjalny sprzęt malarski oraz farby lub tynki przeznaczone do robienia konkretnych efektów specjalnych. Oprócz tego przyda się też sporo wytrwałości, bo techniki dekoracyjnego wykańczania ścian są pracochłonne. Za to efekty - niepowtarzalne.

Fakturowanie

Zanim pomalujemy ścianę farbą emulsyjną, możemy nadać jej ciekawą fakturę. Służą do tego ozdobne tynki szpachlowe. Są dostępne w postaci suchych mieszanek do rozrobienia z wodą lub jako gotowe masy. Nakładamy je szpachelką w różnych kierunkach. Potem możemy na nich odciskać wzory, np. kamieniem, grzebieniem, zaschniętym pędzlem albo specjalnym wałkiem. W jeszcze miękką szpachlę można wciskać przedmioty, np.: kamyki, muszle, kawałki metalu, szkła lub ceramiki.

Po pomalowaniu, zanim farba za- schnie, przecieramy ścianę wilgotną gąbką lub miękkim pędzlem. Później delikatnie szlifujemy.

Fakturę można uzyskać też tylko za pomocą farby strukturalnej i specjalnego wałka. Jest to łatwa technika, którą mogą wykorzystać nawet malarscy nowicjusze.

Przecieranie

To sposób na ścianę wielobarwną. Najpierw malujemy na powierzchni tło. Po wyschnięciu kładziemy drugi kolor, ale partiami, bo zanim farba wyschnie, musimy przetrzeć powierzchnię wilgotną gąbką. Gdy farba podeschnie, znów przecieramy gąbką lub lekko wilgotnym pędzlem ławkowcem. Uzyskujemy w ten sposób efekt prześwitywania tła spod wierzchniej warstwy.

Do dekoracyjnego malowania używa się farb dyspersyjnych o przedłużonym czasie schnięcia.

Technik malowania dekoracyjnego jest wiele. Można zastosować np. tamponowanie. Potrzebna jest do tego porowata gąbka albo zmięta szmatka. Jedną i drugą moczymy w farbie, odciskamy i delikatnie przykładamy do wcześniej pomalowanej powierzchni, "stemplując" ją wedle własnej fantazji. Można tak nałożyć kilka warstw i kolorów. Można też zwitek namoczonej w farbie tkaniny lub folii przetaczać po ścianie.

Te techniki są trudniejsze i wymagają cierpliwości. Jeśli zdecydujemy się malować samodzielnie, powinniśmy poćwiczyć np. na ścianie za szafą.

Natryskiwanie

Jeśli zdecydujemy się na tapetę natryskową lub dekoracyjny tynk natryskowy, lepiej zatrudnijmy do tego ekipę malarską (warto zapytać w sklepie z farbami, czy świadczy takie usługi). Po pierwsze dlatego, że potrzebny będzie pistolet natryskowy z kompresorem, a po drugie, posługiwanie się nim wymaga wprawy.

Farby natryskowe to dekoracyjne wodorozcieńczalne powłoki na bazie żywic akrylowych. Stanowią wielokolorową mieszankę pigmentów nadających kolorystykę i fakturę malowanej powierzchni. Ściany pokryte taką farbą schną dobę, ale całkowite stwardnienie powłoki następuje dopiero po kilku dniach. Można je zmywać wodą z dodatkiem detergentu.

Podobne do farb natryskowych są dekoracyjne tynki natryskowe. Są to mieszanki drobnych różnobarwnych ziaren pochodzenia mineralnego zatopionych w spoiwie z syntetycznych żywic, głównie akrylu. Wymieszanie składników w różnych proporcjach umożliwia uzyskanie na powierzchni różnych efektów kolorystycznych. Taka ściana jest również odporna na wodę i ścieranie. Można z niej zmywać nawet silne zabrudzenia.

Wybór tonacji kolorystycznej i wzoru powłoki farb i tynków natryskowych umożliwiają przygotowane przez producentów próbki.

Tapety natryskowe to mieszanki różnych materiałów, takich jak: włókna naturalne i syntetyczne, rozwłóknione drewno, suche trawy, piasek i drobne kamyczki, granulaty z tworzywa sztucznego, kawałki nici, brokat, opiłki metalu. W zależności od ilości i rodzaju poszczególnych składników uzyskuje się na ścianie różne efekty - ściana chropowata, miękka, włochata, błyszcząca itp. Produkowane są gotowe mieszanki do rozrobienia z wodą, ale można też kupić wszystkie składniki osobno. Tapeta schnie dwie doby. Jest miękka i ciepła w dotyku, dodatkowo wycisza pomieszczenie.

Innym rodzajem tapet natryskowych są suche mieszanki różnokolorowych płatków z tworzyw sztucznych, które nanosi się natryskowo na powierzchnię pokrytą farbą emulsyjną o przedłużonym wysychaniu i zwiększonej przyczepności. Płatki przyklejają się do farby, tworząc wielobarwną płaszczyznę. Po zaschnięciu szczotką usuwa się niedoklejone płatki, a następnie powierzchnię ściany pokrywa się wodoodpornym lakierem bezbarwnym.

    Więcej o:

Skomentuj:

Efekty specjalne, czyli zrób włochatą ścianę