Dzieci i rodzice razem malują ściany
Dzieci lubią malować po ścianach, z rozmachem. Lubią mieszkać w świecie swoich bajkowych bohaterów, fantastycznych przygód, tajemniczych ogrodów
Do malowania obrazów na ścianie nie potrzeba specjalnych preparatów i farb. Wystarczy użyć gotowych produktów, najlepiej emulsji akrylowych dobrze kryjących. Są nieszkodliwe dla zdrowia i łatwe w użyciu.
Jeśli paleta barw farb gotowych będzie za mała dla naszych artystycznych wizji, możemy w mieszalni farb zamówić dodatkowe z wzornika 1500 kolorów.
Najważniejsze w tym przedsięwzięciu są odwaga, wyobraźnia i dobry humor.
A więc, pędzle w dłoń!
Jak zabrać sie do namalowania obrazu na ścianie, radzi artysta plastyk Monika Kolasa:
Najlepiej zacząć od wykonania rysunku przygotowawczego na papierze, który przenosimy w odpowiedniej skali na kalkę kreślarską, a potem na ścianę. Tak robią również plastycy, którzy wykonują malowidła na zamówienie. Przemalowywanie nieudanej kompozycji może być trudne i popsuje nam zabawę.
Następnie trzeba zakryć gazetami lub folią miejsce wokół powstającego malowidła, aby uniknąć kłopotu ze zmywaniem rozchlapanej farby.
Powierzchnia ściany do malowania powinna być chropowata, bo zwiększa to przyczepność farby, czysta i niezatłuszczona (najlepiej ścianę umyć i przetrzeć papierem ściernym).
Przygotowujemy narzędzia: płaskie, średnio twarde pędzle ze sztucznego włosia, paletki i słoiczki do mieszania kolorów (kupujemy farby o żywych intensywnych kolorach, które później dla uzyskania jaśniejszych tonów mieszamy z farbą białą).
Teraz wykonujemy podkład, czyli zamalowujemy ścianę jednym kolorem takiej samej farby, jaką następnie wykonamy całą kompozycję.
Kolejne kolory nakładamy cienko. Można położyć kilka warstw, aby uzyskać większą wyrazistość, ale zawsze trzeba odczekać, aż poprzednia wyschnie.
Gdy nabierzemy wprawy i zasmakujemy w malowaniu "fresków", możemy pokusić się o sporządzenie farb samemu. Wymaga to więcej pracy, ale można uzyskać niespotykane odcienie. Spoiwo akrylowe Primal AC 33 mieszamy z wodą, aby otrzymać 5-proc. stężenie, a następnie dodajemy pigmenty według własnego uznania. Dalej postępujemy tak samo jak przy malowaniu gotowymi farbami.
To warto wiedzieć
Malarstwo ścienne to najstarsza sztuka dekorowania wnętrz. W Catal Huyuk w Anatolii odkryto malowidło pochodzące aż z VI w. p.n.e. Zachwycające swą urodą fragmenty malowideł oglądać można na Krecie w pałacu Knossos i w odkrytych spod wulkanicznej lawy Pompejach i Herkulanum.
Najsławniejsze malowidła ścienne epoki nowożytnej to sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie stworzone przez Michała Anioła w latach 1508-12 i Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci namalowana w kościele Santa Maria delle Grazie w Mediolanie (1495-97).
Dobra rada
Do malowania obrazów na ścianie potrzebujemy farb w wielu kolorach, lecz w niewielkich ilościach. Jak najtrafniej dobrać paletę barw i nie kupić zbyt wiele farby?
Producent farb Dulux proponuje "system trzech kroków". Pierwszy krok to zapoznanie się z poradnikiem kolorów, w którym znajdują się próbki kolorów gotowych farb i charakterystyka ich właściwości. Drugi krok to wybór zestawu barw farby. Są to samoprzylepne kartki pomalowane farbą danego koloru. W domu naklejamy kartki na ścianę i obserwujemy, jak wybrane przez nas kolory prezentują się we wnętrzu w różnym oświetleniu.
Jeśli niektórych kolorów potrzebujemy w niewielkich ilościach, do wypełnienia szczegółów kompozycji, zamiast całej puszki farby nabywamy tester. Jest to 50-ml pojemniczek z pędzelkiem wewnątrz.
Gdy dobieramy farby w mieszalni, możemy poprosić o ćwierćlitrową puszkę mieszanki próbnej, która wystarcza na pokrycie metra kwadratowego ściany.
- Więcej o: