Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Malujemy szafki

Bogdan Rozbicki, konserwator mebli

Postanowiłam odnowić drewniane szafki kuchenne. Pomalowałam je jednowarstwową farbą. Niestety, powstały ciemne smugi, prawdopodobnie po pędzlu.

Przy malowaniu szafek bardzo ważny jest dobór farby - powinna to być specjalna emulsja do drewna: akrylowa lub alkidowa.

Farby akrylowe wysychają szybko, ale są gęste, żeby więc uzyskać gładką powierzchnię, trzeba je umiejętnie rozprowadzać. Alkidowymi farbami (olejnymi) maluje się łatwiej, gdyż lekko się rozprowadzają i schną powoli, tworząc gładką, odporną na uszkodzenia powłokę.

Farby do drewna są specjalnie zagęszczane, by nie spływały z pędzla lub wałka. Do malowania dużych powierzchni raczej nie należy używać pędzli. Najlepszy jest wałek z krótkim włosiem. Wałki z gąbki pozostawiają drobne grudki po pękających pęcherzykach powietrza. Jeśli malujemy ciemne drewno na jaśniejszy kolor, jedna warstwa farby nie wystarczy. Trzeba położyć przynajmniej dwie lub użyć farby podkładowej.

Powierzchnia starych szafek jest tłusta, dlatego przed malowaniem trzeba je umyć lub lekko przeszlifować papierem ściernym.

    Więcej o:

Skomentuj:

Malujemy szafki