Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym czyścić i jak konserwować stare meble

Bogdan Rozbicki, konserwator mebli

Mam stare politurowane meble po renowacji. Nie wiem, jak powinienem je czyścić i konserwować. Podobno preparaty do mebli zamiast zabezpieczać, niszczą je.

Stare meble politurowane z upływem czasu tracą połysk. Po kilku latach stosowania mleczka pielęgnacyjnego zawierającego m.in. wosk (nie na-leży używać go częściej niż 2-3 razy w roku) na meblach tworzy się gruba, kleista warstwa kurzu i brudu. Jeszcze do niedawna w naszych sklepach dostępny był bardzo skuteczny olejek do mebli przeznaczony do systematycznego odświeżania powierzchni politurowanych. Obecnie tego preparatu nie ma w sprzedaży, ale można go zastąpić olejem wazelinowym do precyzyjnych urządzeń, np. maszyn do szycia (zwykle na etykiecie jest napis "olejek do maszyn"). Środek ten nadaje połysk i nasyca barwę, ale przede wszystkim impregnuje mebel - uodparnia go na skutki zmian wilgotności w mieszkaniu (m.in. zapobiega pękaniu).

Do pielęgnacji używamy flanelowej szmatki zwilżonej olejkiem. Delikatnie przecierając powierzchnię mebla, nakładamy bardzo cienką ochronną warstwę preparatu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czym czyścić i jak konserwować stare meble