Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Instalacja klimatyzacji

Janusz Kuźmiński ekspert z firmy Klima Bis

Myślę o zainstalowaniu klimatyzacji w mieszkaniu o powierzchni 51 m kw. Czy wiąże się to z dużą przebudową? Jakie są miesięczne koszty eksploatacji urządzeń?

Zakres prac związanych z instalacją klimatyzacji zależy od rozwiązania, które wybierzemy. Jeżeli zdecydujemy się na model tzw. kanałowy, czyli jednostkę centralną, która rozprowadza powietrze przez system kanałów i kratek, to musimy liczyć się z poważnym remontem (konieczne jest obniżenie sufitu, kucie ścian). Za to klimatyzacja będzie działała bardzo cicho. Znacznie prostszy jest montaż klimatyzatora ściennego, który wystarczy zawiesić jak obraz.

W obu przypadkach urządzenia wewnątrz budynku trzeba połączyć z agregatem umieszczanym na zewnątrz. Instalację możemy poprowadzić w ścianach lub po wierzchu, w specjalnych listwach. Wybierając miejsce zamontowania agregatu, pamiętajmy, że w trosce o własny komfort nie możemy zaburzać spokoju innym, nie wolno więc umieszczać urządzenia np. pod oknem sąsiada.

Do mieszkania o powierzchni 50 m kw. potrzebny jest klimatyzator o mocy około 1,5 kW. Jego pracą steruje termostat, zatem czas pracy urządzenia zależeć będzie (w uproszczeniu) od ustawionej temperatury oraz od temperatury panującej na zewnątrz. Przyjmuje się, że klimatyzator pracujący mniej więcej 6 godzin w ciągu doby zużywa około 9 kWh energii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Instalacja klimatyzacji