Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stół jak nowy

Piotr Zawadzki renowator antyków

Chciałbym odnowić i jednocześnie nieco przyciemnić blat sosnowego stołu. Czy jestem w stanie samodzielnie to zrobić?

Tak. Zacząć trzeba od usunięcia starej powłoki lakieru. Służą do tego gotowe preparaty dostępne w sklepach chemicznych. Specyfik należy równomiernie rozprowadzić szerokim pędzlem po powierzchni stołu i odczekać tak długo, jak zaleca producent, by warstwa lakieru uległa rozmiękczeniu. Wtedy bez trudu usuwamy ją szpachelką, a potem zmywamy szmatką nasączoną wodą lub denaturatem (informacja o tym, czy powinien być to środek wodny, czy spirytusowy, jest podawana na opakowaniu preparatu). Jeżeli lakier nie zejdzie w całości, operację trzeba powtórzyć. Uwaga: wszystkie te prace wykonujemy w rękawicach i, jeśli to możliwe, okularach ochronnych, ponieważ w grę wchodzą środki żrące.

Całkowicie oczyszczoną i wysuszoną powierzchnię stołu trzeba przeszlifować bardzo drobnym papierem ściernym. Gdy mebel wykonany jest z litego drewna, można zrobić to także szlifierką elektryczną. Po dokładnym zmieceniu pyłu, odświeżoną powierzchnię lakierujemy bezbarwnym lakierem lub - jeśli chcemy zmienić kolor drewna - wcześniej ją bejcujemy. W sklepach są też dostępne gotowe lakierobejce w różnych kolorach. W każdym przypadku dobrze jest mieć pod ręką kawałek sosnowego drewna, na którym wypróbujemy kolor.

Ja preferuję bejce wodne, bo tylko te preparaty można ze sobą mieszać, by uzyskać pośrednie odcienie. Gdy zależy nam na przyciemnieniu barwy, dodajmy do wybranego koloru odrobinę czarnej bejcy, dla rozjaśnienia wystarczy dodać do roztworu więcej wody.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stół jak nowy