Vintage - druga młodość

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Karolina Świderska Zdjęcia: Arkadiusz Ścichocki

Łatwo urządzić piękne wnętrze za duże pieniądze. Ale stworzenie efektownego wystroju za grosik graniczy już ze sztuką. I o to chodzi w stylu vintage.

26.06.2008 WARSZAWA SESJA WNETRZE STYLE STYL VINTAGE STYLIZACJA KARONINA SWIDERSKA DLA CZASOPISMA CZTERY KATY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 11 (205) - 11 2008
Kolory. W tej dziedzinie też panuje całkowita dowolność, bo cechą stylu jest bunt przeciwko wszelkim konwencjom. Barwy naturalne łączy się z jaskrawymi i dodaje jeszcze pastele.
O stylu w skrócie

Styl vintage (słowo zaczerpnięte z terminologii winiarskiej, oznacza dobry rocznik) pojawił się w latach dziewięćdziesiątych XX w. i początkowo był związany ze stylem ubierania się. Młodzi ludzie, chcąc wyróżniać się wśród rówieśników, nosili stroje z minionych dekad wygrzebane w secondhandach. Ta swoista moda na oryginalne, a zarazem tanie rzeczy szybko przeniosła się do wnętrz. Na pchlich targach, w komisach meblowych, a nawet na śmietnikach szuka się foteli z lat pięćdziesiątych, regałów z czasów Gierka, starych butelek po oranżadzie - wszystkiego, co ma styl i duszę. Rzeczy te zestawia się z nowoczesnymi sprzętami, materiałami, ozdobami, dowolnie mieszając formy, wzory i barwy.

Skomentuj:

Vintage - druga młodość