Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bretoński - pochwała prostoty

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Carmen Perez Zdjęcia: Rafał Lipski

Wnętrza nieco surowe, ale pełne domowego ciepła. Aż chce się zasiąść w nich do posiłku i niespiesznej rozmowy. Bo czyż do życia nie wystarczą same proste przyjemności?

WNETRZA KUCHNIA STYL BRETONSKI MEBLE
Meble. Stoły, krzesła, ławy, kredensy, skrzynie, czyli sprzęty o czysto użytkowej funkcji. Bardzo trwałe masywne meble z litego drewna są na ogół wykończone żelaznymi okuciami i ozdobione najprostszymi dekoracjami snycerskimi, np. wycięciami w kształcie kwiatowych kielichów, serc itp.
O stylu w skrócie

W Bretanii, krainie położonej w północno-zachodniej Francji, styl życia nadal kształtuje tradycja wiejska i system wartości, jaki ona ze sobą niesie. Ma to odbicie w sposobie urządzania tamtejszych wnętrz. Moda do nich nie dociera. Najważniejszym pomieszczeniem nadal jest jadalnia - tuż przy kuchni lub wręcz z nią połączona. Królują solidne, odziedziczone po przodkach meble, wśród nich duży stół i przepastny kredens. Nie zmieniają się też formy drobniejszych sprzętów i naczyń. Są wykonywane z tych samych materiałów co przed wiekami i zdobione motywami wypracowanymi przez dawnych rzemieślników.

    Więcej o:

Skomentuj:

Bretoński - pochwała prostoty