Nad blatem...

Tekst: Małgorzata Krośnicka Stylizacja: Dorota Karpińska, Anna Kępińska-Frąckowiak, Aneta Kosiba, Agnieszka Osak-Rejmer, Joanna Płachecka Zdjęcia: Anna Kępińska-Frąckowiak, Rafał Lipski, Sylwester Rejmer, Łukasz Zandecki

...kuchennym niegdyś niepodzielnie królowały płytki. Nadal są popularnym materiałem wykończeniowym na ścianę, ale już nie jedynym. Szkło, stal i inne tworzywa sprawiają, że nasze kuchnie stają się znacznie ciekawsze.

Dekoracja ściany nad blatem w dużym stopniu decyduje o stylu kuchni. Jednocześnie ma wymiar praktyczny: przy kuchence i zlewozmywaku panują trudne warunki, którym nie każdy materiał sprosta. Wilgoć, tłuszcz i wszelkiego rodzaju plamy to największe wyzwania dla ściennych okładzin. Najlepiej sprawdzają się te o twardej, nieporowatej powierzchni, takie jak ceramika, kamień (zarówno naturalny, jak i akrylowe konglomeraty), stal oraz szkło. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli materiał jest wytrzymały, słabym punktem mogą być miejsca łączenia. Wszyscy wiemy, jak trudno oczyścić fugi między kafelkami. Dlatego warto wybierać materiały, które nie wymagają szerokich spoin (płytki kamienne lub ceramiczne rektyfikowane). Mniejszą odporność mają płyty laminowane i fornirowane, a najmniejszą - farby oraz tapety (nawet nadające się do szorowania i przeznaczone do tzw. pomieszczeń wilgotnych).

    Więcej o:

Skomentuj:

Nad blatem...