Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zaaranżować schody

Tekst: Małgorzata Safuta Stylizacja: Nigela Hope, Agnieszka Osak-Rejmer Zdjęcia: Mariusz Forecki/TAM TAM, Włodzimierz Okoński, Sylwester Rejmer, Aleksander Rutkowski, producenci

Po schodach do góry i w dół, wiele razy dziennie. Pamiętajmy o tym przy wyborze i zdecydujmy się na schody wygodne i bezpieczne. Kolejnym kryterium niech będzie ich wygląd. Wszak rzucają się w oczy jak mało co.

Wybór typu schodów najczęściej jest podyktowany wielkością powierzchni, jaką możemy na nie przeznaczyć. Żeby były bezpieczne i wygodne, stopnie powinny mieć odpowiednie wymiary. Wszystkie muszą mieć jednakową wysokość, bo nawet kilkumilimetrowa różnica sprawi, że będziemy się na nich potykać. Bezpieczeństwu użytkowników służy także balustrada. Jeśli schody mają szerokość większą niż wymagane minimum (80 cm), z drugiej strony, na ścianie, warto zamocować także poręcz.

Schody mogą być pełne (wylewane z żelbetu i okładane np. drewnem, płytkami ceramicznymi, gresem) albo ażurowe (z drewna, stali). Pełne są stabilniejsze i w mniejszym stopniu przenoszą dźwięki między kondygnacjami. Wybierając materiał, pamiętajmy, że nie warto na nim oszczędzać - schody to jeden z najszybciej zużywających się elementów wyposażenia. Jeśli ma to być drewno, wybierajmy gatunki liściaste - twarde i odporne na ścieranie, m.in. dąb, jesion, klon, buk, orzech; ostatnio coraz częściej stosuje się też drewno egzotyczne.

Podstawowe typy schodów

Jednobiegowe proste - wchodzi się po nich, nie zmieniając kierunku. Nadają się do małych wnętrz, bo zajmują niewiele miejsca. Są wygodne (wszystkie stopnie mają jednakową szerokość), łatwo też wnieść po nich nawet bardzo długie przedmioty. Mogą być, niestety, niebezpieczne, jeśli przydarzy się nam upadek.

Dwubiegowe zwykłe - najczęściej spotykane. Dwa biegi schodów są przedzielone tzw. spocznikiem (obszernym stopniem umożliwiającym chwilowy odpoczynek). Są wygodne do chodzenia i bardzo bezpieczne, ale jeśli biegi zmieniają kierunek, trudno - ze względu na zakręt - wnieść po nich np. kanapę.

Zabiegowe - zmieniają kierunek, ale nie robi się w nich spocznika, stąd część stopni (na łuku) ma zmienną szerokość: są węższe z jednej strony. Ten odcinek schodów nie jest wygodny ani bezpieczny (zwłaszcza dla dzieci i mniej sprawnych osób).

Wachlarzowe - stopnie w kształcie trapezu tworzą kształt łuku; im jest on łagodniejszy, tym wygodniej i bezpieczniej się po nich poruszamy, ale tym więcej miejsca zajmują.

Kręcone - budowane na planie koła lub kwadratu. Stopnie, zazwyczaj wąskie i dość wysokie, przybierają kształt trójkąta, wycinka koła lub trapezu, co obniża ich wygodę i bezpieczeństwo. Dlatego najlepiej montować je tam, gdzie nie będą zbyt często używane (na przykład na strych).

Skomentuj:

Jak zaaranżować schody