Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Urządzamy wąską łazienkę

Komentarze: arch. Katarzyna Jekiełek Teksty: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Dorota Karpińska, Anna Kępińska Zdjęcia: Sławomir Frąckowiak

Największą trudność sprawia w niej takie rozmieszczenie urządzeń, by zapewnić zarówno bezpieczny dostęp do każdego z nich, jak i swobodę poruszania się po pomieszczeniu.

Dlatego urządzając wąską łazienkę, warto się kierować pewnymi zasadami. Przy jednej z dłuższych ścian najlepiej zamontować umywalkę, sedes i ewentualnie bidet, a drugą (przeciwległą) pozostawić pustą (można najwyżej na niej zawiesić wieszaki lub grzejnik). Wannę bądź kabinę prysznicową dobrze jest usytuować przy krótszej ścianie. Jeśli jednak wanna się nie mieści, ustawmy ją przy dłuższej ścianie, a sedes i umywalkę - przy krótszych. Aby optycznie poprawić proporcje pomieszczenia, warto zawiesić w nim duże lustra.

Przykład 1

Wydaje się niemożliwe, by w tak wąskiej i małej łazience (2,3 x 1,5 m) zmieścić tyle urządzeń sanitarnych. Tutaj się to udało. Większą część długiej ściany zajmuje prostokątna wanna. Wpuszczono ją nieco w ścianę, dzięki czemu zostało trochę miejsca na niewielki murowany brodzik prysznicowy. Przy jednej z krótkich ścian znajduje się kompaktowy sedes, a naprzeciwko - umywalka zamontowana na szafce.

Przykład 2

Wąska i długa łazienka o wy- miarach 3,8 x 1,7 m została wygospodarowana z części strychu. Jest na tyle przestronna, że prawidłowe jej urządzenie nie było problemem. Przy jednej krótszej ścianie zamontowano wannę, a naprzeciwko - narożną kabinę prysznicową. Przy długiej niskiej ścianie, znajdującej się pod skosem dachu, umieszczono umywalkę oraz podwieszany sedes i bidet. Do wszystkich urządzeń jest wygodny dostęp, a po całym pomieszczeniu można się swobodnie poruszać. Ciąg lustrzanych tafli zamontowanych na dłuższej ścianie optycznie poszerza pomieszczenie.

Skomentuj:

Urządzamy wąską łazienkę