32,5 m kw. dla 3 osób: dodatkowy pokój dla dziecka

Red.

W naszym małym mieszkaniu chcielibyśmy wydzielić dodatkowy pokój dla dziecka - niewielki, ale koniecznie widny. Czy to możliwe? Miejscem do spania dla nas może być rozkładana kanapa w pokoju dziennym. Potrzebny jest nam również aneks jadalny oraz wygodny kąt do pracy. Jesteśmy zdecydowani na zmniejszenie kuchni, ale wolelibyśmy nie zmieniać kształtu łazienki. Dorota i Marek z Kielc

Rozwiązanie 1

Anna Malesińska

Ścianę pomiędzy pokojem dziecka a kuchnią proponuję zbudować częściowo z pustaków szklanych, które nie tylko uatrakcyjnią wystrój wnętrza, ale również doświetlą pozbawioną okna kuchnię. W pokoju oprócz łóżka z dużą szafką nocną znajduje się szafa oraz regalik na książki i zabawki. Kuchnia jest teraz znacznie mniejsza niż na planie wyjściowym, ale ma nadal bardzo dobre proporcje. W ciągu roboczym w kształcie litery L zmieściły się wszystkie niezbędne urządzenia. Od strony pokoju zabudowę osłania krótka ścianka, przy której usytuowałam kąt jadalny z kwadratowym stołem.

Nieznacznie zmniejszony został również pokój dzienny. W części pomieszczenia znajdującej się tuż przy wejściu do mieszkania powstała niewielka, ale pojemna garderoba. Wchodzi się do niej z przedpokoju. Można ją pozostawić otwartą lub zamontować drzwi - ze względu na niewielkie rozmiary przedpokoju najlepsze będą suwane. Przy ścianie garderoby proponuję ustawić dużą szafkę na sprzęt radiowo-telewizyjny. Dalej jest kąt do pracy z biurkiem i regałem, a w głębi, przy balkonowym oknie - kąt wypoczynkowy z rozkładaną narożną kanapą (miejsce do spania rodziców). Zgodnie z Państwa życzeniem kształt łazienki się nie zmienił. Zaplanowałam tutaj prostokątną wannę (160 x 70 cm), sedes zainstalowany we wnęce przy pionach oraz wpuszczoną w blat umywalkę (szer. 40 cm). Pod blatem jest miejsce na płytką pralkę (48 x 60 cm).

Rozwiązanie 2

Justyna Burdow-Gołoś

Nowy pokój ma nieregularny kształt i jest zamykany suwanymi drzwiami. Zaplanowałam w nim dwie strefy. Jedna z nich to dziecięca minisypialnia z łóżkiem oraz szafą, druga - miejsce do pracy z biurkiem i regałem. W razie potrzeby można je oddzielać parawanem. Kuchenną zabudowę w kształcie litery L od strony pokoju dziennego osłania podwyższony blat-barek. W pobliżu kuchni, przy dłuższej ścianie pokoju, usytuowałam kąt jadalny z kwadratowym stołem, a w rogu przy oknie - kąt wypoczynkowy z rozkładaną kanapą (miejsce do spania rodziców). Naprzeciwko można postawić dwie szafki - np. na sprzęt radiowo-telewizyjny i na książki. Ciasny przedpokój został powiększony o część pokoju dziennego, dzięki czemu zmieściły się w nim duże szafy. Połączone ze sobą pomieszczenia oddziela jedynie 1,5-metrowa ścianka. Proponuję rozważyć przesunięcie ścian łazienki w stronę drzwi wejściowych do mieszkania (jest to o tyle zasadne, że wnęka przy pionach wodno-kanalizacyjnych została włączona do kuchni). W łazience mieści się kabina prysznicowa (80 x 80 cm), umywalka (szer. 56 cm), sedes oraz płytka pralka (45 x 60 cm).Skomentuj:

32,5 m kw. dla 3 osób: dodatkowy pokój dla dziecka