Zalety podwieszanych sufitów
Niewiele architektonicznych elementów ma tak wszechstronne zastosowanie jak sufit podwieszany. Ukryje nieładną instalację, poprawi niekorzystne proporcje wnętrza i niebanalnie je ozdobi.
- Umożliwiają zainstalowanie nietypowego oświetlenia - m.in. opraw, których ze względu na rozmiary i sposób podłączenia nie da się zamontować w tradycyjnym suficie.
- Ukrywają niedoskonałości zwykłego sufitu (np. złącza między płytami, krzywizny i nierówności) oraz zasłaniają instalacje: ciągi wentylacyjne, rury kanalizacyjne albo kable, które nie zostały wkute w strop (rury warto przed zamontowaniem sufitu wyciszyć, obkładając je wełną mineralną). W razie awarii łatwiej dostać się do instalacji - zamiast kuć tynki, co jest bardzo kłopotliwe, wystarczy zdemontować konstrukcję, a po naprawieniu zepsutego elementu ponownie ją zamontować.
- Obniżają nieproporcjonalnie wysokie pomieszczenie, np. przedpokój. Ciekawy efekt daje również sufit z tzw. szczeliną pozorną, czyli 3-4-centymetrową przerwą między nim a ścianą, która wygląda wtedy na wyższą (dla lepszego efektu warto ją pomalować na ciemniejszy odcień niż sufit).
Innym rodzajem sufitu podwieszanego jest sufit kasetonowy, układany na widocznej konstrukcji nośnej, która tworzy wyraźne podziały między poszczególnymi modułami.
- Więcej o:
Poddasze z wielkimi oknami
Światło w domu
Jak ciekawie wykończyć sufit?
Master bedroom, czyli spokój o poranku
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem