52,5 m kw. dla 3 osób: trzy pokoje z dwóch
Kupiliśmy dwupokojowe mieszkanie. Zastanawiamy się, jak pogodzić w większym pokoju dwie funkcje: wypoczynkową (dla całej rodziny) i sypialną (dla nas, rodziców). Mniejszy pokój chcemy przeznaczyć dla dziecka. Marzy nam się otwarty funkcjonalny przedpokój, a w pobliżu kuchni - mały kącik jadalny. Czy warto połączyć kuchnię z pokojem dziennym? Kamila z Wrocławia
Anna Malesińska
Między sypialnią a łazienką proponuję usytuować kuchnię (w tym miejscu jest swobodny dostęp do pionów wodno-kanalizacyjnych). Ciąg roboczy ma kształt litery L. Poszczególne urządzenia (wolno stojąca lodówka, kuchenka i zlewozmywak) są oddzielone dość szerokimi - a więc wygodnymi do pracy - odcinkami blatu. Kuchnia została całkowicie otwarta na pokój dzienny; na umownej granicy między tymi dwoma pomieszczeniami stoi kwadratowy stół. Przeniesienie kuchni umożliwiło zaaranżowanie wygodnego aneksu wypoczynkowego w pozostałej części strefy dziennej. Mieści się tutaj narożna kanapa, stolik kawowy oraz regały (komody). Pokój dzienny od przedpokoju oddziela jedynie ścianka, przy której ustawiłam szafkę na sprzęt radiowo-telewizyjny. Taka wąska przegroda symbolicznie wyznacza zasięg przedpokoju, a nie ogranicza zbytnio dostępu światła do ciemnego pomieszczenia. W przedpokoju jest miejsce na pojemną szafę. Mniejszy pokój, zgodnie z Państwa zamierzeniem, jest przeznaczony dla dziecka. Również w nim zaplanowałam szafę, a oprócz niej - łóżko, regaliki na zabawki i książki oraz długi blat pełniący funkcję biurka. Łazienka ma takie same wymiary jak na planie wyjściowym, nie zmienił się także jej kształt. Proponuję zainstalować w niej prostokątną wannę (160 x 80 cm), umywalkę (szer. 50 cm), pralkę (60 x 60 cm) oraz - we wnęce przy pionach - podwieszany sedes.
Rozwiązanie 2
Wioletta Sawczuk
Drzwi do sypialni warto zrobić z matowego szkła - zapewnią niezbędną intymność, a jednocześnie doświetlą pokoik. Oprócz dużego łóżka zaplanowałam tutaj szafę i toaletkę. Pojemne szafy są także w przedpokoju; jedna z nich znajduje się we wnęce uzyskanej dzięki przesunięciu ściany. Wyposażenie kąta wypoczynkowego to kanapa, stolik kawowy oraz komoda. Naprzeciw, po jednej stronie wejścia do sypialni, stoi szafka na sprzęt RTV; po jego drugiej stronie, w pobliżu otwartej kuchni, jest miejsce na spory stół, przy którym może usiąść nawet pięć osób. Kuchenna zabudowa ma kształt litery L. Od strony kąta wypoczynkowego proponuję osłonić ją sięgającą nieco ponad blat ścianką. Dobrym miejscem na lodówkę jest wnęka przy pionach wodno-kanalizacyjnych (przedtem była częścią łazienki). W pokoju dziecka znajduje się łóżko, szafa oraz blat o nietypowym kształcie - zajmuje róg pomieszczenia przy oknie i łączy się z wąskimi regalikami. Łazienkę przesunęłam nieco w stronę pokoju dziecka. Zaplanowałam w niej prostokątną wannę (160 x 80 cm), umywalkę (szer. 55 cm), podwieszany sedes oraz płytką pralkę (60 x 48 cm).
- Więcej o: