Rustykalne meble w nowoczesnej kuchni

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Carmen Perez Zdjęcia: Rafał Lipski

Kuchnia urządzona w sterylnie nowoczesnym stylu ma kilka zalet. Jest łatwa do utrzymania w czystości i funkcjonalna - wprost stworzona do sprawnego przygotowywania posiłków. Ale czy tak samo przyjemnie się w niej jada i spędza czas w rodzinnym gronie?

WNETRZA LACZENIE STYLOW KUCHNIA MEBLE
Ściana wyłożona białymi płytkami ceramicznymi straciła nieco swój "szpitalny" charakter, gdy zawieszono na niej stary zegar. Na jej tle znakomicie prezentuje się również oryginalna lampa sufitowa.
Fot. Rafał Lipski
Właściciele tej kuchni najwyraźniej uznali, że nie. To przestronne i bardzo wysokie pomieszczenie miało nader oszczędny wystrój. Dominowała tutaj - i nadal zresztą dominuje - biel. Taki kolor mają fronty prostych laminowanych szafek, ściany (częściowo wyłożone płytkami, częściowo malowane farbą) oraz podłoga z malowanych desek. Surowość wystroju podkreśla stal - z niej jest zrobiony m.in. blat przykrywający szafki i okładzina zabezpieczająca ścianę nad szafkami. O domowej przytulności nie mogło być mowy, stąd pomysł, by to industrialne wnętrze ożywić meblami i dodatkami bardziej dekoracyjnymi, a więc milszymi dla oka. I tak na środku kuchni pojawił się przedwojenny drewniany stół z okrągłym blatem i toczonymi nogami. Przy nim stanęły krzesła - wszystkie nowoczesne, ale bynajmniej nie identyczne. Mają bowiem różne kształty i kolory, różnią się też materiałami, z jakich zostały zrobione (tworzywo sztuczne oraz sklejka). Bardziej domowy klimat tworzy też lampa podłogowa z lat sześćdziesiątych. Przeznaczona do pokoju dziennego, dobitnie podkreśla funkcję wypoczynkową części jadalnej pomieszczenia.

Na tym jednak nie koniec zmian. Na jednej ze ścian zawisła nadstawka kredensu w wiejskim stylu, a na drugiej - przedwojenny zegar w drewnianej obudowie. Sprzęty te, co jest zresztą typowe dla przedmiotów starych lub stylizowanych na dawne, również w niebagatelny sposób wpłynęły na panujący tu teraz klimat. Dowolność stylowa panuje także wśród kuchennych naczyń i drobnego sprzętu AGD - nowoczesne wzornictwo miesza się z tym sprzed dziesiątków lat. Przypadkowy zbiór? Przeciwnie, wszystko do siebie pasuje! Taka swoboda w doborze sprzętów wniosła do tego wnętrza odrobinę szaleństwa, korzystnie je przeobrażając.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rustykalne meble w nowoczesnej kuchni