Salon fotograficzny

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Dorota Karpińska Zdjęcia: Rafał Lipski

Ulubione zdjęcie - panoramę miasta, dziki pejzaż albo miłą sercu osobę, i to w bardzo dużym powiększeniu - możemy mieć cały czas przed oczami. Wystarczy ozdobić ścianę mieszkania fototapetą.

POKOJ DZIENNY WNETRZA MEBLE
W ścianie pokrytej fototapetą zrobiono przeszkloną wnękę, w której stoją rośliny doniczkowe. Wnęka ta nie tylko zdobi, ale też doświetla pozbawioną okna łazienkę znajdującą się za ścianą.
Taki sposób wykańczania wnętrz wraz z rozwojem techniki poligraficznej jest coraz łatwiej dostępny. Wystarczy pójść do punktu usługowego specjalizującego się w wydrukach wielkoformatowych, w którym ze zdjęcia w cyfrowym zapisie są robione nadruki na syntetycznym papierze - odpowiednio wzmocnionym, aby nie rozrywał się po nasączeniu go klejem do tapet. Następnie gotowy wydruk jest zabezpieczany folią, dzięki czemu naklejoną na ścianę, drzwi lub inne podłoże fototapetę można czyścić wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Koszt wydrukowania fototapety wynosi mniej więcej 170 zł za metr kwadratowy.

Z możliwości udekorowania salonu w ten sposób skorzystał właściciel prezentowanego wnętrza. Jako miłośnik starych skuterów wybrał czarno-białą fotografię z lat sześćdziesiątych XX w. przedstawiającą mężczyznę jadącego tym pojazdem po opustoszałej ulicy. Fototapetą okleił długą ścianę w części dziennej oraz fragment ściany w przedpokoju. Fototapeta zajmująca tak dużą powierzchnię siłą rzeczy dominuje w pomieszczeniu, zwłaszcza niewielkim, i narzuca mu zdecydowany styl. Dlatego trzeba umiejętnie dopasować do niej wszystkie elementy wyposażenia. Do tego salonu wybrano meble, lampy i przedmioty dekoracyjne (nawiasem mówiąc, nieliczne) o prostych nowoczesnych formach; ich barwy albo zlewają się z tłem ściany, albo z nią wyraźnie kontrastują. Dzięki temu we wnętrzu nie panuje niepokojący chaos. Przeciwnie, wszystko idealnie ze sobą harmonizuje.

Skomentuj:

Salon fotograficzny