Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hiszpański - ślady z przeszłości

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Karolina Świderska Zdjęcia: Arkadiusz Ścichocki

Nowocześnie urządzone mieszkania w Madrycie czy Bilbao są podobne do tych z Nowego Jorku i Kopenhagi. Mają jednak w sobie to coś, co przesądza o oryginalności i narodowej odmienności.

03.07.2009 WARSZAWA
W drewniane ramki bogato zdobione dekoracją snycerską (rzeźbieniami) nadal oprawia się rodzinne zdjęcia.
O stylu w skrócie

Dominującą w Hiszpanii odmianę stylu nowoczesnego bez obaw można nazwać stylem międzynarodowym. Nic dziwnego: globalizacja i związane z nią szybkie rozprzestrzenianie się po świecie idei i wzorców kulturowych nie ominęły wnętrzarstwa, a trendy w nowoczesnym wzornictwie pojawiają się równocześnie niemal wszędzie. W każdym kraju styl ten ma jednak pewne cechy narodowe, czego najlepszym przykładem jest design hiszpański, w którym projektantom idealnie udało się połączyć to, co modne i uniwersalne, z własną wielowiekową tradycją. W efekcie meble, naczynia czy przedmioty dekoracyjne, mimo że swoją prostą formą przypominają te wyprodukowane w Skandynawii czy we Włoszech, wyróżniają się specyficzną ornamentyką, barwą, oryginalnym detalem.

Co zwraca uwagę w stylu hiszpańskim

Ornamentyka czerpiąca inspiracje z bogatej tradycji, w której mieszały się wpływy różnych kultur: rodzimej (schematycznie przedstawione motywy roślinne i zwierzęce, np. charakterystyczny byk), sztuki prekolumbijskiej (wyraziste wzory geometryczne), a także kultury muzułmańskiej (kaligrafia, arabeski).

Meble o prostych nowoczesnych kształtach, ale nieraz nawiązujące formą bądź jedynie jakimś szczegółem konstrukcji - np. specyficznym wygięciem nóg stołu czy fotela - do wzornictwa dawnych epok. Domowe sprzęty są wykonywane najczęściej z ciemnobrązowego drewna lub materiałów drewnopochodnych w tym samym kolorze. Projektanci rzadko sięgają natomiast po zimne industrialne materiały, takie jak stal czy tworzywa sztuczne.

Kolory - żywe, czyste, nierzadko zestawiane na zasadzie kontrastu (czerwień z zielenią, błękit z żółcią); często pojawia się również pełna paleta barw. Takie wesołe wielobarwne kompozycje widoczne na tkaninach, naczyniach, dekoracyjnych drobiazgach oraz na ścianach tworzą specyficzną atmosferę hiszpańskich domów.

Bogactwo dodatków - dekoracyjne naczynia, obrazki i fotografie oprawione w ozdobne ramki, lampiony, świeczniki są eksponowane w każdym wolnym miejscu. To sprawia, że wystrój wnętrz, nawet urządzonych minimalistycznymi meblami, jest daleki od ascetyzmu.

Ceramiczne płytki i mozaiki - tradycyjne wykończenie podłóg, ścian, blatów stołów, z których słynie Hiszpania, nadal są obecne w tamtejszych domach, także tych nowoczesnych.

Skomentuj:

Hiszpański - ślady z przeszłości