Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Złodziejski TOP 15

Alicja Bobrowicz

Biżuteria, rowery, firmowe ubrania i elektronarzędzia - to rzeczy najczęściej kradzione z naszych domów. Złodzieje nie wzgardzą też dobrą whisky czy markowym kremem. Jak się bronić? Wstawić porządne drzwi i sejf

Na co połasi się złodziej, kiedy uda mu się sforsować drzwi naszego mieszkania? Sprawdzili to eksperci z firmy Ergo Hestia. Po analizie zgłoszeń klientów przygotowali ranking najczęściej kradzionych przedmiotów. Nie dziwi, że w jego czołówce uplasowały się wartościowe rzeczy takie jak: złote pierścionki, sygnety (które najczęściej trzymamy w szufladach), rowery (źle zabezpieczone na balkonie czy w piwnicy) i gotówka. Złodziej chętnie zabierze sprzęt RTV, ale nie wzgardzi dobrą wiertarką lub pilarką. Markowy sweter albo tusz do rzęs dobrej firmy - też, jak najbardziej.

Eksperci zaznaczają jednak, że to okazja czyni złodzieja i wymieniają najdziwniejsze przypadki, z którymi się spotkali. - Jednemu z naszych klientów z mieszkania w bloku skradziono łóżko do opalania typu solarium, a innemu - właścicielowi domku jednorodzinnego - włamywacze ukradli wszystkie okna. Zdarzają się też mniejsze szkody np. zabrane mięso z lodówki i stary taboret. Jedną z ciekawszych kradzieży, z którą się spotkałem, było wyniesienie przez włamywaczy z prywatnej posesji plastikowego szaletu typu TOI TOI razem z zawartością - mówi Piotr Koralewski, z-ca dyrektora ds. szkód majątkowych z Ergo Hestii.

Jak zatem ochronić swoje mienie? - Nie ma co robić z domu fortecy, ale porządne drzwi antywłamaniowe i dwa zamki renomowanej firmy to podstawa - mówi nadkom. Marcin Szyndler, rzecznik stołecznej policji. Do tego trzeba dołożyć zabezpieczenie okien, szczególnie na parterze. Jeśli mamy cenne rzeczy, warto zainwestować w kasetkę lub mały sejf. - Biżuteria i gotówka najczęściej są kradzione z komód lub szaf, natomiast bardzo rzadko z sejfów. Zatem kupienie małego sejfu i przymocowanie go do ściany lub podłogi pozwoliłoby zminimalizować ryzyko utraty wartościowych przedmiotów - radzi Koralewski.

Warto także oznaczyć cenne sprzęty i przedmioty. Wystarczy np. kupić marker widoczny w ultrafiolecie i namalować nim kropki na droższych przedmiotach. To pomoże nam odzyskać je w przypadku kradzieży. - 9 na 10 poszkodowanych osób nie potrafi precyzyjnie opisać skradzionej rzeczy. Raczej nie zbieramy też faktur ani dowodów zakupu. Dlatego odzyskany przez nas sprzęt nie zawsze trafia z powrotem do właściciela - tłumaczy nadkom. Szyndler.

TOP 15 - rzeczy najczęściej kradzione z mieszkań:
- biżuteria,
- rowery,
- gotówka,
- komputery,
- telewizory,
- odtwarzacze DVD,
- alkohol,
- aparaty fotograficzne,
- elektronarzędzia,
- markowe kosmetyki,
- perfumy,
- kamery,
- numizmaty,
- odtwarzacze MP3,
- markowa odzież.    Więcej o:

Skomentuj:

Złodziejski TOP 15