Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne aranżacje łazienek

Tekst: Małgorzata Safuta Stylizacja: Nigela Hope, Magda Kazimierczuk, Dorota Morawetz, Agnieszka Osak-Rejmer, Szymon Zgorzelski Zdjęcia: Witold Górka, Karl Jorgenson, Sylwester Rejmer, Radosław Wojnar, producenci

Oryginalne materiały wykończeniowe, nowe urządzenia, ciekawe rozwiązania - łazienkowa moda też się zmienia. A co jest teraz na topie?

Część ścian wyłożono płytkami z roślinnym wzorem. Stylizowana wanna i nablatowa umywalka podkreślają styl łazienki.
Część ścian wyłożono płytkami z roślinnym wzorem. Stylizowana wanna i nablatowa umywalka podkreślają styl łazienki.
Przy sypialni

Wygoda domowników przede wszystkim - to dlatego coraz częściej łazienki są usytuowane jak najbliżej SYPIALNI i nie służą wyłącznie zabiegom toaletowo-higienicznym - pełnią funkcję saloniku kąpielowego oraz miejsca relaksu. Do takiego pomieszczenia goście nie mają wstępu, nie ma też w nim miejsca na pralkę (tę przenosi się do drugiej, ogólnodostępnej łazienki albo do pomieszczenia gospodarczego). To oczywiście ideał, nie zawsze możliwy do realizacji. Ale warto pokusić się o wydzielenie kącika choćby na miniłazienkę z prysznicem. Jeśli warunki techniczne (podłączenia wodno-kanalizacyjne) na to pozwalają, najlepiej zainstalować go w sypialni, oddzielając od reszty pomieszczenia przesuwanymi drzwiami, na przykład z przezroczystego albo mlecznego hartowanego szkła.

Przeszłość i przyszłość

Płytki ceramiczne to nadal najczęściej wybierany materiał wykończeniowy. Ostatnim krzykiem łazienkowej mody są kafelki w matowo-błyszczące motywy roślinne, jakby przeniesione z dawnych tapet. Ogromną popularnością cieszą się także płytki metaliczne - srebrne, stalowe albo miedziane. Sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich ŁAZIENKACH, bo odbijając światło, optycznie powiększają wnętrze.

Dobre oświetlenie

Teraz pełni funkcję nie tylko praktyczną, ale także ozdobną. Temu drugiemu celowi służą zarówno coraz ładniejsze obudowy lamp, jak i specjalne systemy emitujące przyjazne dla oczu światło, tworzące również nastrój we wnętrzu. W ich skład wchodzą zarówno podświetlane panele ścienne, ekrany itp., jak i wielofunkcyjne szafki czy lustra z wbudowanymi lampkami. Niektóre firmy oferują systemy sterowane elektronicznie - oświetlenie włącza się i wyłącza zależnie od natężenia naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia.

Bez brodzika

W nowoczesnej łazience projektanci proponują kabiny prysznicowe bez typowego brodzika. Ze względów technicznych (konieczność zainstalowania rur odpływowych w stropie) takie rozwiązanie do niedawna możliwe było raczej tylko w DOMKACH JEDNORODZINNYCH. Dzisiaj mogą z niego skorzystać także mieszkańcy bloków. Trzeba tylko zainstalować specjalny system płytkich rynien odpływowych, do których woda spływa przez niewielkie, mało widoczne rowki w podłodze.

Uwolnić wannę!

Wanna w łazience ciągle ma swoich zagorzałych wielbicieli, którzy wylegiwanie się w niej przedkładają nad pośpieszne natryski. Tyle że zamiast tradycyjnego modelu, solidnie obudowanego, modna stała się wanna wolno stojąca. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet: nie trzeba (a nawet wręcz nie należy!) niczym jej zasłaniać, zapewnia łatwy dostęp do instalacji, bez większego kłopotu można ją też w razie potrzeby wymienić. Poza tym wanny wolno stojące są niezwykle DEKORACYJNE - mają efektowną formę i zazwyczaj ozdobne nóżki, na przykład w kształcie lwich łap. Takie urządzenia często bywają stylizowane na wanny dziewiętnastowieczne, chociaż nie brakuje też modeli supernowoczesnych.


    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesne aranżacje łazienek