Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sypialnia w stylu zen

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Dorota Karpińska Zdjęcia: Jakub Pajewski

Żadnych jaskrawych barw ani wyszukanych dekoracji. Tylko kolory ziemi, naturalne materiały, proste formy mebli i dodatków. W takiej atmosferze gospodarze najlepiej wypoczywają i za dnia, i w nocy.

Aranżując SYPIALNIĘ, właściciele kierowali się estetyką zen, która wywarła ogromny wpływ na kulturę japońską i sposób urządzania tamtejszych wnętrz. W latach osiemdziesiątych XX wieku zen stało się inspiracją dla wzornictwa europejskiego, zwłaszcza dla stylu minimalistycznego. Najistotniejsze cechy tej estetyki to: harmonijność wystroju, prostota form, oszczędność kolorystyczna i dekoracyjna.

Spora sypialnia nie została nadmiernie zastawiona sprzętami. Oprócz łóżka jest tutaj tylko szafa wnękowa, skrzynia o orientalnym rodowodzie zastępująca szafkę nocną, spora komoda-bieliźniarka oraz fotel. Wszystkie meble mają nieskomplikowane kształty i wyraźne geometryczne podziały; zrobiono je z naturalnych materiałów, takich jak mocno usłojone drewno, skóra, plecionki z roślinnych pędów.

Naturalne są również barwy (różne odcienie beżu i ciepłe brązy z niewielkimi akcentami czerni), które w niebagatelnym stopniu wpływają na spokojną atmosferę wnętrza. Nie rozpraszają jej nawet ozdoby (też zresztą subtelne) - ściany udekorowano jedynie fotografiami z kojącymi widokami przyrody.
    Więcej o:

Skomentuj:

Sypialnia w stylu zen