Marimekko - eksplozja radości

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Aneta Kosiba

Tkaniny firmy Marimekko były zastrzykiem optymizmu w smutnej powojennej rzeczywistości Finlandii. Pokochano je tam od razu, a miłość ta wkrótce ogarnęła niemal cały świat.

Maki, kultowy już wzór, teraz rozkwitają także na ceramicznych i plastikowych naczyniach.
Maki, kultowy już wzór, teraz rozkwitają także na ceramicznych i plastikowych naczyniach.
Fot. Łukasz Zandecki
Marimekko, co po fińsku znaczy sukienka dla Marii, wyznacza trendy w modzie i wzornictwie od chwili powstania firmy, czyli od roku 1951, do dziś. Jej twórcy, Armi i Vitjo Ratia, zaprosili do współpracy młodych artystów, którzy zaprojektowali kolekcję tkanin w wyraziste wzory. Pokaz uszytych z nich strojów zapoczątkował popularność firmy, najpierw w Finlandii, a potem, gdy zdjęcia ubranej w nie żony kandydata na prezydenta USA Jacqueline Kennedy obiegły świat, także w innych krajach. Z czasem motywy przeniesiono na naczynia, będące wzorniczym uzupełnieniem tkanin.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięCo zwraca uwagę w stylu Marimekko

Wyraziste i uproszczone wzory. Najbardziej znane desenie to rozwinięte kwiaty maku, plastry pomarańczy gęsto pokrywające gładkie tło, schematyczne, jakby namalowane ręką dziecka drzewa, samochody i wizerunki postaci. Pojawiają się także motywy geometryczne i abstrakcyjne, jak np. niespokojnie wijące się linie, różnej wielkości kropki i groszki.

Radosna kolorystyka. Czyste, żywe czerwienie, zielenie, błękity i żółcie połączone z bielą, na której tle wydają się jeszcze bardziej wyraziste. Projektanci lubią też kontrastowe zestawienia, najczęściej sięgają po najmocniejsze z nich, czyli czerń i biel.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!Inspiracje fińskimi motywami dekoracyjnymi. Firma Marimekko od początku swojej działalności sięgała do tradycji wypracowanej przed wiekami przez twórców ludowych z tego kraju. Czerpała też pomysły z nurtów dominujących w dwudziestowiecznej sztuce europejskiej i amerykańskiej, przede wszystkim z op-artu (wykorzystującego złudzenia optyczne) oraz pop-artu, którego twórcy szukali wzorców artystycznych wśród zwykłych przedmiotów codziennego użytku i na ulicach wielkich miast.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy Moomo Comfort Design.

Zobacz galerię zdjęćZobacz także:

Biedermeier - wnętrza do życia

Gustawiański - skromność króla

Polski dworek - szlacheckie gniazdo

Skomentuj:

Marimekko - eksplozja radości