Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzyb pod sufitem

Tekst: Krzysztof Milczarek, Grupa ATLAS

Mieszkam w starym domu jednorodzinnym. Po wymianie okien zauważyłem, że w czasie sezonu grzewczego w narożu, pod sufitem pojawił się ciemny nalot. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Jacek z Raciborza

Aby skutecznie uporać się z grzybem, należy zlikwidować praprzyczynę jego występowania.
Aby skutecznie uporać się z grzybem, należy zlikwidować praprzyczynę jego występowania.
Fot. ATLAS
Najprawdopodobniej zagościł u pana nieproszony gość lubiący ciepło i wilgoć, czyli któryś z licznej rodziny grzybów pleśniowych. Jeśli spróbuje pan pozbyć się intruza szybko, szkody nie będą duże. Jednak brak natychmiastowej reakcji może skończyć się poważnymi kłopotami. W każdym przypadku należy podchodzić do problemu indywidualnie, ale przede wszystkim należy zlikwidować praprzyczynę występowania grzyba pleśniowego - wilgoć.

Ocieplić

Powodów zawilgocenia wewnętrznej powierzchni ścian może być wiele. Fatalna izolacja pozioma przyziemia domu, uszkodzony dach, dziurawa rynna itp. Jednak w pana przypadku podejrzewać należy istnienie tzw. termicznego mostka w narożach mieszkania. Jeśli naloty, o których mówimy, pojawiły się wcześniej i są o wiele intensywniejsze w tych narożach, których choć jedna ściana jest ścianą zewnętrzną, to ma pan praktycznie pewność, że w tych właśnie miejscach temperatura powierzchni ściany jest o kilka stopni niższa niż na środku ściany i wystarczająca do kondensacji wody na takiej chłodnej powierzchni. A potem pojawienie się grzyba to jedynie kwestia czasu.

Wniosek zatem nasuwa się sam - należy usunąć mostki termiczne. Najlepiej po prostu ocieplić dom, szczególnie starannie dopasowując grubość materiału izolacyjnego w miejscach występowania mostków termicznych.

Wietrzyć

Wilgoci w domu sprzyja także zła wentylacja, w praktyce uniemożliwiająca prawidłową wymianę powietrza. Ludzie i zwierzęta stanowią w domu źródło niemałych ilości wilgoci. Radą na to może być np. posiadanie okien z funkcją rozszczelniającą lub montaż w górnej ich części nawiewników - specjalnych kratek, sterowanych automatycznie, bądź ręcznie. Wentylacja oznacza wprawdzie utratę ciepła, co w sezonie grzewczym wiąże się z kosztami, ale zawsze jest coś za coś. Radziłbym także sprawdzić prawidłowość funkcjonowania przewodów wentylacyjnych. Prostym testem jest przyłożenie zapalonej zapałki czy zapalniczki i obserwacja, w którą stronę przechyla się płomyk.

Najefektywniejszym sposobem, godzącym wymagania koniecznej wymiany powietrza z wymaganiami tyczącymi energooszczędności budynku, jest instalowanie mechanicznych systemów nawiewno-wywiewnych, najlepiej z rekuperacją ciepła. Niesprawne lub niedostosowane do funkcji pomieszczenia systemy wentylacyjne nie zapewnią skutecznego odprowadzenia wilgoci, a to już krok do pojawienia się nieproszonych gości - grzybów.

Zniszczyć

Wrócimy jednak do problemu pozbycia się grzyba. Po pierwsze - należy dokładnie, mechanicznie oczyścić podłoże. Jeżeli pleśń osadziła się jedynie na powierzchni, wystarczy ją usunąć, zdrapując np. stalową szczotką. W przypadku, gdyby okazało się, że grzyb zakorzenił się już głębiej, trzeba skuć tynk aż do podłoża, około 1 m poza zaatakowane miejsce. Następnie podłoże spłukać czystą wodą i osuszyć. Tak przygotowaną powierzchnię pokryć środkiem grzybobójczym. Do tego celu świetnie nadaje się preparat Atlas Mykos. Jest on fabrycznie przygotowany do użycia Nie należy więc go mieszać z innymi środkami oraz zagęszczać lub rozcieńczać.

Metoda nanoszenia preparatu jest dowolna: wałek, pędzel, metoda natryskowa. Na podłożach silnie skażonych mikrobiologicznie należy nanieść preparat dwukrotnie. Następnie miejscowe ubytki w ścianie uzupełnić należy np. Zaprawą Wyrównującą Atlas o grubości jednej warstwy do 15 mm. W przypadku, gdy ubytki są rozległe, polecam Zaprawę Tynkarską Atlas. W tym przypadku grubość warstwy jest od 6 do 30 mm. Po wyschnięciu ściany, jej powierzchnię można pomalować farbą z dodatkiem środka bioochronnego. Proszę pamiętać, że preparaty grzybobójcze są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego odgrzybianie należy wykonywać w odzieży ochronnej w rękawicach i okularach.

Skomentuj:

Grzyb pod sufitem