Baterie, które oszczędzają wodę
Co zrobić, aby w naszych domach zapobiec marnotrawstwu wody, a także uzyskać satysfakcjonujące korzyści finansowe?
Baterie jednouchwytowe
Coraz popularniejsze baterie jednouchwytowe pozwalają zmniejszyć zużycie wody nawet o 25 proc. W takiej baterii szybciej można ustawić żądaną temperaturę wypływającej wody. Budowa mieszacza umożliwia utrzymanie stałych ustawień mieszania ciepłej i zimnej wody, dzięki czemu temperatura wody jest stała i nie waha się. Po ponownym uruchomieniu baterii szybciej uzyskujemy żądaną temperaturę niż w przypadku baterii dwuuchwytowych.
Baterie termostatyczne
Najwięcej wody marnujemy próbując uzyskać strumień o wybranej temperaturze. Trochę ciepłej, parę kropli zimnej, albo jeszcze ciepłej... i znowu trochę zimnej... Woda leci, a my czekamy. Czasem zużywamy jej więcej podczas oczekiwania na odpowiednią temperaturę, niż podczas samego mycia! Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest bateria z termostatem. Wystarczy wybrać na pokrętle temperaturę i... czekać. Specjalna blokada powstrzyma strumień, aż do momentu, gdy woda osiągnie ustawioną wartość. Oprócz skróconego do kilku sekund czasu oczekiwania na ustawienie właściwej temperatury cechą baterii jest precyzyjność - można w nich ustawić temperaturę z dokładnością do +/- 1st. C. Dostępne na rynku baterie termostatyczne mają płynnie regulowany zakres temperatury od 0 st. C do 50 st. C, zaopatrzone są w blokadę temperatury przy 38 st. C i wyposażone w filtry siatkowe chroniące jej wnętrze przed zanieczyszczeniami.
Baterie termostatyczne to nie tylko oszczędność, ale i bezpieczeństwo. To idealne rozwiązanie dla domów, w których są małe dzieci. Wystarczy ustawić wcześniej temperaturę i malec nie poparzy się podczas mycia, nawet, jeśli będzie sam zakręcał i odkręcał wodę. Z wylewki zawsze popłynie woda o temperaturze "zaprogramowanej" przez rodziców.
"Eko-baterie" - baterie z wydajnym perlatorem i specjalną głowicą ceramiczną
Perlatory, czyli regulatory przepływu, montowane są na końcu wylewki. Wprowadzają powietrze do strumienia wylewanej wody, dzięki czemu strumień zyskuje na obfitości, jest większy, bardziej spieniony. Spieniona, pełna powietrza woda wizualnie ma większą objętość i uderza z większym impetem, choć wylewa się jej mniej. Perlatory stanowią obecnie element prawie każdej nowej baterii. Przed zakupem baterii warto zwrócić uwagę na wydajność perlatora, która w przypadku wysokiej klasy urządzenia będzie, co najmniej na poziomie 50 proc.
Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem w tego typu bateriach są specjalne głowice ceramiczne, które mają dwa poziomy otwarcia przepływu. Pierwsze podniesienie uchwytu otwierającego spowoduje uwolnienie tzw. ekonomicznego strumienia wody. Dopiero głębsze, wychylenie rączki włączy większy przepływ wody. Dzięki temu łatwo jest regulować uchwytem objętość strumienia wody. Dodatkową innowacją baterii z zastosowaniem tego typu głowic jest specjalne, obrotowe regulowanie temperatury wody. W standardowej baterii jednouchwytowej, by zwiększyć temperaturę wypływającej wody, trzeba było zwiększyć też strumień jej przepływu. Zastosowanie nowoczesnych głowic umożliwia zwiększanie temperatury wody bez zwiększania jej strumienia. Obracając uchwyt możemy zwiększać lub zmniejszać temperaturę, przy jednoczesnym utrzymaniu strumienia wody na stałym poziomie.
Tak wyposażone "eko-baterie" zapewnią ponad 50 proc. oszczędność zużycia wody w gospodarstwie domowym i ograniczenie rocznych kosztów na poziomie 800-1000 zł (skala oszczędności podana na przykładzie baterii z kolekcji VerdeLine marki Ferro, z których korzysta czteroosobowa rodzina).
- Więcej o: