Podłogi olejowane
Podłoga pokryta olejem sprawia wrażenie zrobionej z surowego drewna, ale jest trwale zabezpieczona. Ma lekki aksamitny połysk oraz pięknie podkreśloną barwę i usłojenie, a z wiekiem nabiera szlachetności. I, co ważne, olej to produkt w pełni naturalny, polecany szczególnie dla osób z alergią.
Oleje różnią się bazą (lniane, słonecznikowe, sojowe), ale wszystkie nadają się do każdego gatunku drewna. Warto jedynie zwrócić uwagę na pigment; jeśli nie chcemy zabarwić podłogi, wybierzmy preparat bezbarwny. Zazwyczaj litr oleju wystarcza na pokrycie 5-8 m kw. powierzchni (jedną warstwą). Aby sprawdzić, czy nałożona ilość jest wystarczająca, należy po wyschnięciu nalać odrobinę wody na drewno. Jeżeli pozostanie na powierzchni, ilość oleju jest odpowiednia, jeśli zostanie wchłonięta, trzeba nałożyć kolejną warstwę. Oleje nanosi się na zimno (można to zrobić samemu) lub na gorąco (potrzebna jest specjalna maszyna, tzw. termopad).
Na zimno. Olej nakłada się pędzlem lub wałkiem i czeka do wchłonięcia (20-30 minut); nadmiar trzeba zetrzeć, a podłogę zostawić do wyschnięcia, co trwa około 12 godzin. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, można nakładać następną, ale wcześniej należy zmatowić powierzchnię papierem ściernym i odpylić. Zwykle stosuje się 2-4 warstwy. Po kilku godzinach ostatnią wyschniętą powłokę poleruje się szczotką do oleju lub polerkami, a woskuje po 48 godzinach.
Na gorąco. Podgrzany do około 80 st. C olej jest wcierany za pomocą maszyny z nagrzewnicą (termopadu) aż zostanie w pełni wchłonięty przez podłogę. Kolejne warstwy można nanosić po upływie ponad dwóch godzin od położenia poprzedniej. Stosując tę metodę, wystarczą maksimum dwie warstwy preparatu. Po zaolejowanej podłodze można chodzić po 24 godzinach, przez kolejne 6 dni zaleca się ostrożność w jej użytkowaniu.
Co lepsze: olejowanie czy woskowanie
Zdaniem fachowców najlepiej jest stosować obydwie metody. Trzeba to jednak zrobić we właściwy sposób. Najpierw pokrywa się podłogę wybranym olejem, a dopiero potem, po upływie 48 godzin - nakłada warstwę wosku.
Wosk, podobnie jak olej, zabezpiecza podłogę, zapobiegając wnikaniu wody w głąb desek. Dodatkowo nadaje drewnu również piękny połysk. Gdybyśmy jednak wykończyli podłogę wyłącznie woskiem, byłaby śliska i mało odporna na zaplamienia. Wprawdzie wosk chroni przed działaniem wody, ale nawet niewielkie zachlapanie powoduje pojawienie się na drewnie nieładnych jasnych plam.
Sposoby pielęgnacji olejowanej podłogi
Podłoga olejowana potrzebuje, zwłaszcza w pierwszym roku, więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż lakierowana. Ale po tym czasie, odpowiednio konserwowana, będzie bardziej wytrzymała.
Czyszczenie. Codzienna pielęgnacja podłóg olejowanych niczym się nie różni od pielęgnacji lakierowanych. Podłogę należy odkurzać i od czasu do czasu przemywać wodą z mydłem podłogowym, które usuwa zabrudzenia i wzmacnia posadzkę, tworząc dodatkową powłokę ochronną.
Konserwacja. W pierwszym roku użytkowania podłogi, zwłaszcza fabrycznie olejowanej, należy ją dodatkowo zaolejować. Pozwoli to wypełnić preparatem pory, które powstają w trakcie układania się i stabilizacji podłogi, zwiększyć trwałość oraz odporność na zabrudzenia i wilgoć. Podczas olejowania nie trzeba wynosić wszystkich mebli, można je przesunąć do jednej części wnętrza, zaolejować odsłoniętą część powierzchni, a po godzinie lub dwóch przesunąć sprzęty na odświeżoną część podłogi i pokryć olejem pozostały fragment.
Renowacja. W przypadku podłóg pokrytych olejami czystymi, bez wosku, drobne wgniecenia i rysy znikają samoczynnie po umyciu podłogi na mokro. Jeśli podłoga jest pokryta woskiem, należy go zneutralizować, czyli zmyć specjalnym zmywaczem rozcieńczonym wodą przy użyciu polerki jednotarczowej z padem lub zeszlifować, a następnie zaolejować i nanieść nową warstwę wosku. Powierzchnię podłóg mocno zniszczonych delikatnie szlifujemy siatką cykliniarską, dokładnie odkurzamy i pokrywamy olejem pielęgnacyjnym.
- Więcej o:
- podłogi