Podłogi lite

Tekst: Małgorzata Margas

Parkiet albo deski z litego drewna tworzą podłogę efektowną i trwałą. Wprawdzie jej położenie - w porównaniu z panelami - jest droższe i bardziej kłopotliwe, ale możemy mieć pewność, że przez długie lata będzie szlachetnie wyglądać.

PODŁOGI LITE. Deska Edition 1, 28 x 350 cm, gr. 3 cm, 1729 zł/m kw., Parador
PODŁOGI LITE. Deska Edition 1, 28 x 350 cm, gr. 3 cm, 1729 zł/m kw., Parador
Fot. producent
Jakie są rodzaje litych podłóg?

Parkiet - oferowany w czterech rodzajach: lamelowy (o grubości do 10 mm), klasyczny (o grubości do 22 mm, łączony na pióro i wpust), przemysłowy (o grubości do 22 mm, z ułożonymi pionowo lamelkami) oraz mozaikowy (o grubości 8 mm, wykonany z małych elementów naklejonych na siatkę lub papier).

Deski o szerokości powyżej 8 cm (najczęściej od 9 do 20 cm) oraz długości od 45 do 240 cm i grubości 1,6-3 cm. Mogą mieć powierzchnię surową lub fabrycznie wykończoną.

Jak się układa?

Do montażu najlepiej zatrudnić doświadczonego specjalistę dysponującego odpowiednim sprzętem. Zakupione drewno trzeba złożyć w pomieszczeniu, w którym będzie układane, by "przyzwyczaiło się" do panujących w nim warunków - parkiet potrzebuje około dwóch tygodni, deski 2-7 dni. Parkiet układa się na podłożu wyrównanym masą samopoziomującą. Klepki klei się do podkładu całą powierzchnią, zostawiając szczelinę dylatacyjną o szerokości ok. 10 mm. Świeżo ułożoną podłogę trzeba zostawić na 7-14 dni, by się ustabilizowała. Dopiero wtedy można ją wyszlifować, zafugować całą powierzchnię i jeszcze raz wyszlifować, a na koniec polakierować, zawoskować lub zaolejować.

Lite deski również przykleja się na stałe do równego, suchego i zwięzłego podłoża. Trzeba pamiętać o zastosowaniu tzw. gruntów odcinających (czyli warstwy izolującej i odcinającej wilgoć) oraz odpowiednich klejów elastycznych. Deski można także instalować na legarach, czyli grubych drewnianych belkach, które powinny być rozmieszczone co 50-60 cm. Przestrzeń między wypoziomowanymi i zabezpieczonymi przed działaniem wilgoci legarami wypełnia się wełną mineralną, można również przykryć całość płytą wiórową, tworząc tzw. ślepą podłogę. Po ułożeniu surowe deski trzeba zabezpieczyć lakierem, woskiem lub olejem.

Ile to kosztuje?

Deski są droższe od parkietu, egzotyczne gatunki drewna - od krajowych. Ceny parkietu zależą od wielkości elementów (za większe klepki zapłacimy więcej), klasy i gatunku drewna (im lepsza, tym wyższa cena) oraz tego, czy drewno jest surowe, czy ma wykończoną powierzchnię. W kosztach trzeba uwzględnić układanie (od 35 zł/m kw.) i kleje, lakiery (od 30 zł/ m kw.). Jeśli kupując materiały, zamówimy też ułożenie podłogi, zapłacimy podatek VAT 8 proc. (zamiast 23 proc.).

Zalety i wady

Nadają się do wielokrotnego cyklinowania.

Z deszczułek parkietu można układać oryginalne kompozycje.

Duży wybór gatunków drewna.

Prawidłowe ułożenie wymaga ręki fachowca.

Na gotową podłogę trzeba poczekać do 2 tygodni.

Może się rozsychać - wtedy tworzą się szpary. Deski źle zamocowane do legarów mogą skrzypieć.

Należy zwracać szczególną uwagę na temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach.PODŁOGI LITE. Parkiet Wenge Elegance, 9 x 30-120 cm, gr. 1,5 cm, 327 zł/m kw., DLH

PODŁOGI LITE. Deska Edition 1, 28 x 350 cm, gr. 3 cm, 1729 zł/m kw., Parador

PODŁOGI LITE. Deska Merbau Diamond, 9 x 30-120 cm, gr. 1,4 cm, 201,72 zł/m kw., Kopp

    Więcej o:

Skomentuj:

Podłogi lite