Klimatyzatory typu split
W klimatyzatorach typu split układ ziębniczy jest rozdzielony. Na zewnątrz znajduje się sprężarka oraz skraplacz oddający ciepło do otoczenia, zaś wewnątrz - wymiennik ciepła, parowacz, który schładza powietrze, oraz wentylator.
Oprócz tego jest też filtr powietrza i układ sterujący pracą całego zestawu. Obie części (nazywane zwykle jednostkami) są podczas montażu łączone za pomocą rur o niewielkiej średnicy, np. około 10 mm. Płynie nimi czynnik ziębniczy transportujący energię z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej (lub odwrotnie, gdy chcemy ogrzewać wnętrze domu). Dzięki takiej konstrukcji klimatyzatory typu split pracują znacznie ciszej niż modele monoblokowe. Poza tym mają znacznie większą sprawność, gdyż nie trzeba wpuszczać gorącego powietrza do pomieszczenia, aby system chłodzenia mógł skutecznie działać.
W tego typu urządzeniach jednostkę zewnętrzną zawiesza się na ścianie domu, montuje na balkonie lub ustawia się na tarasie. Najlepiej wszystkie prace montażowe (w tym wykonanie instalacji elektrycznej i sterowniczej) zlecić fachowcom.
Ścienne
Pobierają powietrze z górnej strefy przy suficie i wyrzucają przez podłużny otwór w dolnej części. Ich zasięg oddziaływania (chłodzenia) wynosi z reguły nie więcej niż 3-5 m, więc polecane są przede wszystkim do niedużych lub wąskich pomieszczeniach. Mimo to ścienne jednostki wewnętrzne (określane potocznie klimatyzatorami ściennymi) są najbardziej popularne. Zajmują mało miejsca, łatwo zatem znaleźć na nie odpowiednią lokalizację. Poza tym koszt ich zakupu i montażu jest niższy w porównaniu z pozostałymi typami jednostek wewnętrznych.
Od lewej: 12-KSO-09 MPM| moc chłodnicza 3,5 kW Cena: 1800 zł; SDH 17-025 NW SAUNIER DUVAL| moc chłodnicza 2,7 kW Cena: 3610 zł; EMURA R32 DAIKIN| moc chłodnicza 2 kW Cena: 6490 zł (w kolorze srebrnym)/Fot.: mat. prod.
Przypodłogowo-podsufitowe
Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa tych jednostek, można je zamontować nad podłogą lub pod sufitem. W tej ostatniej opcji skutecznie schładzają nawet duże pomieszczenia, ponieważ zasięg ich działania wynosi nawet 8-9 m. Wynika to stąd, że urządzenia w tej wersji wyrzucają schłodzone powietrze z dużą prędkością wzdłuż sufitu (powietrze to "przykleja się" do jego powierzchni, a następnie w dalszej odległości powoli opada). Z kolei klimatyzatory zawieszone przy podłodze można wykorzystać jako grzejniki, zwłaszcza jesienią bądź wiosną.
Kasetonowe
Instaluje się je w suficie podwieszanym, w efekcie widoczna jest tylko dolna część panelu klimatyzatora, która stanowi czerpnię powietrza z pomieszczenia. Natomiast nawiew schłodzonego powietrza do wnętrza odbywa się czterema liniowymi otworami znajdującymi się na obwodzie urządzenia. To jedno z droższych rozwiązań i nie w każdym domu możemy je zastosować, ze względu na wymaganą przestrzeń montażową.
SDH 17-050 NK SAUNIER DUVAL| moc chłodnicza 5 kW Cena: 6800 zł/Fot.: mat. prod.
Kanałowe
Klimatyzatory tego typu montuje się zawsze poza pomieszczeniami, które będą obsługiwać. Zarówno powietrze ciepłe pobrane z pokoju, jak i napływające do niego schłodzone płynie kanałami. Wykonuje się je na przykład ze stali ocynkowanej lub z tworzywa (muszą być zaizolowane). Dzięki temu w poszczególnych pomieszczeniach w ogóle nie widzimy klimatyzatora, a jedynie estetyczną kratkę nawiewną i wywiewną.
- Więcej o:
Użytkowanie rekuperacji zimą, czyli jak zapewnić sobie zdrowe powietrze w domu?
Więcej niż tylko rekuperator - wentylacja w detalach
Klimatyzacja i rekuperacja Czy mogą współpracować? Który system jest lepszy?
Klimatyzacja – schładza i ogrzewa
Klimatyzacja, czyli czym się kierować przy wyborze oferty?
Rekuperacja od decyzji do montażu
Wentylacja mechaniczna - na czym polega jej serwis?
Co musisz wiedzieć o rekuperacji?