Osuszacz powietrza. Jaki wybrać osuszacz powietrza do domu? Opinie, cena
Osuszacz powietrza to skuteczny i efektywny sposób walki z wilgocią. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu klimatycznego, ochrony przed korozją, ochrony przed kondensacją pary wodnej. Osuszacze powietrza można spotkać w różnych wersjach i cenach, dlatego podpowiadamy, jaki osuszacz powietrza będzie najlepszy.
Osuszacz powietrza: kiedy warto kupić?
Osuszacze usprawniają prace remontowo-budowlane oraz zapobiegają rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. Sprawdzają się w pralniach, kuchniach, łazienkach, suszarniach. Warunki pracy osuszacza w pomieszczeniach domowych pozwalają zwykle na wybór standardowych modeli.
Osuszacz powietrza: kondensacyjny
Osuszacz kondensacyjny, zwany też ziębniczym to pochłaniacz wilgoci ze sprężarkowym układem chłodniczym. Osuszacz ziębniczy wytrąca wilgoć ze schładzanego powietrza. Zasada jego działania podobna jest do działania chłodziarki. Sprężarka spręża i tłoczy czynnik chłodniczy oraz wymusza jego przepływ przez cały układ.
Osuszacz powietrza: działanie
Osuszacz powietrza jest wręcz niezbędnym wyposażeniem domu. Jak działa? Wilgotne powietrze z pomieszczenia zasysane jest przez wbudowany wentylator. Przemieszczając się przez parownik ochładza się, a kiedy jego temperatura spada poniżej punktu rosy, nadmiar wilgoci wykrapla się na ściankach parownika. Rozprężony czynnik chłodniczy jest zasysany ponownie przez sprężarkę.
Osuszacz powietrza: przydatne informacje
Osuszacz powietrza sprawia, że odparowana z powietrza woda trafia do specjalnego zbiornika. Osuszone powietrze zaś do skraplacza, gdzie jest podgrzewane i wypuszczane ponownie do pomieszczenia. Osuszacze kondensacyjne skutecznie niwelują nadmiar wilgoci w powietrzu, ale ich wydajność nie jest stała. Najlepiej pracują w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności.
Osuszacz powietrza: adsorpcyjny
Osuszacz powietrza adsorpcyjny wykorzystuje do osuszania powietrza zjawisko adsorpcji, czyli gromadzenia się gazu lub płynu na powierzchni ciała stałego. W adsorpcyjnym pochłaniaczu wilgoć z powietrza wytrąca się na rotorze - elemencie składającym się z falistej struktury z włókna szklanego, zawierającej materiał osuszający. Rotor powoli obraca się, a dwa strumienie powietrza przechodzą jednocześnie przez jego dwie części. Jeden strumień jest osuszany - wilgoć z powietrza zbiera się na rotorze, drugi osusza wirnik, aby mógł on dalej pochłaniać wilgoć.
Osuszacz powietrza absorpcyjny
Na podobnej zasadzie działa osuszacz absorpcyjny, zamiast adsorbentu użyty jest absorbent, czyli substancja, która pochłania wilgoć. Wilgoć z powietrza jest absorbowana w rotorze, następnie skraplana i odprowadzana do zbiornika na wodę. Osuszacze powietrza absorpcyjne dodatkowo ogrzewają pomieszczenie, ponieważ odprowadzane z nich powietrze jest o ok. 10?C cieplejsze niż doprowadzane.
Pochłaniacze wilgoci
Pochłaniacze wilgoci z granulatem pomagają w utrzymaniu optymalnej wilgotności w niewielkim, zamkniętym pomieszczeniu (szafa, mały pokój, samochód, piwnica, itp.). Mają postać saszetek lub woreczków wypełnionych substancją absorbującą wilgoć z powietrza. Granulat ma neutralny zapach i nie oddaje wchłoniętej wilgoci na zewnątrz. Pochłaniacz umieszcza się w wybranym miejscu i pozostawia na czas określony przez producenta.
- Więcej o:
Użytkowanie rekuperacji zimą, czyli jak zapewnić sobie zdrowe powietrze w domu?
Więcej niż tylko rekuperator - wentylacja w detalach
Klimatyzacja i rekuperacja Czy mogą współpracować? Który system jest lepszy?
Klimatyzacja – schładza i ogrzewa
Klimatyzacja, czyli czym się kierować przy wyborze oferty?
Rekuperacja od decyzji do montażu
Wentylacja mechaniczna - na czym polega jej serwis?
Co musisz wiedzieć o rekuperacji?