Urządzamy wnętrza: zapytaj stylistkę
Podczas urządzania mieszkania często stajemy wobec problemów dotyczących wykończenia wnętrza, dobrania dodatków i kolorów. W tej rubryce nasza stylistka pomaga je rozwiązać. Zachęcamy, piszcie do nas na adres: czterykaty@agora.pl
Cegła w parze z tynkiem
Zawsze marzyła mi się ceglana ściana i w remontowanym właśnie pokoju dziennym chciałabym mieć takie wykończenie. Gdy ostatnio przeglądałam czasopisma wnętrzarskie, wpadł mi również w oko tynk dekoracyjny. Myślę o połączeniu tych dwóch materiałów, ale nie wiem, czy to dobry pomysł.
Cegła i tynk strukturalny to bardzo zobowiązując i rzucające się w oczy elementy wystroju, dlatego zestawione w jednym pomieszczeniu raczej nie będą wyglądały dobrze. Zgodnie z zasadą "mniej znaczy więcej" radzę więc zrezygnować z jednego z nich. Osobiście sugeruję wybór cegły; może to być zarówno prawdziwa cegła (w naturalnym kolorze lub pomalowana, na przykład na szaro), jak i udająca ją tapeta. Cegła dodaje wnętrzu szlachetnej prostoty, a zarazem wygląda elegancko. Na jej tle pięknie będą się prezentowały meble, obrazy oraz inne ciekawe dodatki.
Na czym spać?
Chcę kupić podwójne łóżko z zagłówkiem. Waham się pomiędzy drewnianym (z dębu) a tapicerowanym - obitym białą lub szarą skórą albo tkaniną. Jakie są wady i zalety takich mebli na co dzień?
Łóżka drewniane są trwałe, dodają też sypialni ciepła; niektóre modele bywają jednak ciężkie i przysadziste, a w dodatku - zwłaszcza w małej sypialni - nietrudno nabić sobie o nie siniaki. Łóżka tapicerowane skórą łatwo utrzymać w czystości, ale w miarę upływu czasu materiał ten może się przecierać (a warto wiedzieć, że koszt renowacji często jest równy cenie nowego mebla). Poza tym skóra jest odbierana jako chłodna, co wpływa na klimat całego wnętrza, wymaga też przemyślanej aranżacji pomieszczenia. Mniej zobowiązujące są meble obite tkaniną (zwłaszcza szarą), które w dodatku sprawiają wrażenie lżejszych. Można również kupić łóżka ze zdejmowanymi pokrowcami z materiału - i to rozwiązanie wydaje się najlepsze.
Na zdjęciu: łóżko, rama z drewna sosny, 900 zł, wymienne pokrycie, bawełna, 449 zł, IKEA
Stare z nowym
Urządzam właśnie mieszkanie i do kuchni wybrałam nowoczesne meble z białymi frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Jednocześnie bardzo podobają mi się dodatki i naczynia w stylu retro - pojemniki, solniczki, garnki. Czy wyposażenie w tych dwóch stylach będzie do siebie pasować?
Nowoczesne szafki z białymi frontami są tak neutralnym elementem wystroju, że w zasadzie wszystko do nich pasuje. Dodatki o mniej lub bardziej staroświeckim charakterze nadadzą kuchni wyrazisty styl, podkreślając zarazem jej specyficzny klimat. Tak urządzone pomieszczenie zawsze będzie się kojarzyło z dobrym tradycyjnym jedzeniem, ciepłą domową atmosferą. Zdecydowanie sugerowałabym jednak przemyśleć sposób wykończenia frontów - zamiast błyszczących proponuje półmatowe satynowe. Do takiego spokojnego tła lepiej będą pasowały stylizowane dodatki, które często mają oryginalną, przyciągającą uwagę formę.
Kolorowa umywalka
Marzę o kolorowej ceramicznej umywalce, ale większość modeli dostępnych w sklepach jest biała. Dlaczego?
Kolorowa ceramika nie cieszy się dużą popularnością - może jesteśmy tradycjonalistami, a może po prostu białą ceramikę łatwiej wkomponować w wystrój. Poza tym barwiona jest trudniejsza do utrzymania w czystości i niestety droższa. Dlatego producenci wypuszczają tylko krótkie serie, zarówno umywalek jednobarwnych jak i wzorzystych. Są też urządzenia ręcznie malowane.
Na zdjęciu: umywalka ceramiczna, nablatowa, Praktiker, 369 zł
Kłopot z rurami
Mam łazienkę o powierzchni 4 m kw., a w niej termę gazową. Wystają spod niej brzydkie rury. Jak można zamaskować tą wątpliwą "ozdobę" pomieszczenia?
Termy i rury to zmora zwłaszcza małych łazienek - utrudniają ich estetyczne zaaranżowanie, a ze względu na przepisy prawa budowlanego dotyczącego urządzeń gazowych żadna szczelna zabudowa nie wchodzi, niestety, w grę. Jeśli terma znajduje się we wnęce, na przykład nad ścianką instalacyjną podwieszanego sedesu, można ją zasłonić choćby zdejmowanym panelem z otworami albo żaluzją (mogą się one stać niebanalną ozdobą wnętrza). Termę w innym punkcie łazienki radzę po prostu "obudować" szafką, w której zmieszczą się również środki czystości.
- Więcej o:
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie
Biologicznie efektywne światło w pracy
Jak czyścić obrazy? Sposoby na czyszczenie obrazów