Kolor we wnętrzu: pomarańczowy

Elżbieta Błasikiewicz

Odcienie oranżu nie bez powodu określane są nazwami owoców - od pomarańczy, przez brzoskwinie i morele, po dynie. Są bowiem równie soczyste i apetyczne jak one. Do wnętrz wprowadzają optymistyczny, zachęcający do życia nastrój, a przede wszystkim ocieplają je. Dlatego właśnie sprawdzają się w pomieszczeniach mało nasłonecznionych, nazbyt dużych i ponurych. Pamiętajmy jednak, że wysoka temperatura barwy pomarańczowej może z czasem wywoływać niepokój. Trzeba więc zrównoważyć ją zimnymi kolorami, bodaj niewielkimi akcentami zieleni i błękitu albo dużymi płaszczyznami neutralnych szarości, beżów czy bieli. Zasada ta nie dotyczy jedynie pastelowych, rozbielonych odcieni oranżu, bo one działają łagodnie.

UWAGA PONOWNA PUBLIKACJA ZA ZGODA WLASCICIELI MIESZKANIE PRYWATNE - WNETRZA - POKOJ DZIENNY , MEBLE STYLIZACJA IZABELA OSTROWSKA FOT. RAFAL LIPSKI PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 7 (189) - 7 2007 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA MEBLE ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 7 (189) - CZASOPISMA
<B>Odcienie oranżu nie bez powodu określane są nazwami owoców - od pomarańczy, przez brzoskwinie i morele, po dynie. Są bowiem równie soczyste i apetyczne jak one. Do wnętrz wprowadzają optymistyczny, zachęcający do życia nastrój, a przede wszystkim ocieplają je. Dlatego właśnie sprawdzają się w pomieszczeniach mało nasłonecznionych, nazbyt dużych i ponurych. Pamiętajmy jednak, że wysoka temperatura barwy pomarańczowej może z czasem wywoływać niepokój. Trzeba więc zrównoważyć ją zimnymi kolorami, bodaj niewielkimi akcentami zieleni i błękitu albo dużymi płaszczyznami neutralnych szarości, beżów czy bieli. Zasada ta nie dotyczy jedynie pastelowych, rozbielonych odcieni oranżu, bo one działają łagodnie.</B> <BR />Od razu widać, że źródłem inspiracji do wystroju wnętrza była przyroda. Jego kolorystyka kojarzy się z bukietem polnych kwiatów. Oprócz oranżu zastosowano czerwień, róż, biel i fiolet, który nieco chłodzi temperaturę wystroju.
Fot. Rafał Lipski

Skomentuj:

Kolor we wnętrzu: pomarańczowy