Tak mieszka - Grażyna Wolszczak
Oto nowy apartament Grażyny Wolszczak i Cezarego Harasimowicza. Zobacz inspirujące zestawienia szarości i jaskrawych akcentów oraz pomysły na aranżację rodzinnych pamiątek w nowoczesnym otoczeniu.
Odważny skok
Z tradycji i klasyki - w nowoczesność. Przeprowadzka z mieszkania w starej kamienicy do zupełnie nowego apartamentu w kilkunastopiętrowym budynku. - Zaczynaliśmy od powierzchni 107 metrów kwadratowych, bez jednej ściany - wspomina Grażyna Wolszczak, która o pomoc w urządzeniu wnętrza poprosiła Ulę Kołodziejek-Herman i Macieja Bogaczewicza, projektantów z programu telewizyjnego "Dekoratornia" (TV4). - Przeszliśmy przez piekło - mówi Ula. - W obrysie tego apartamentu żadna ściana nie łączy się z drugą pod kątem prostym! Z jednej strony, dzięki temu jest on niepowtarzalny. Mieści się w budynku o nietypowej trójkątnej bryle, zaliczanym do najbardziej oryginalnych obiektów mieszkalnych w Warszawie.
Michał Przeździk
Z drugiej strony, rozplanowanie pomieszczeń w takim wnętrzu to twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie udało się stworzyć wszystko, czego życzyli sobie gospodarze - obszerny salon połączony z kuchnią, gabinet pana domu (o którym marzył Cezary Harasimowicz, bo nigdy wcześniej go nie miał), wygodną sypialnię z łazienką i garderobą oraz jeszcze jedną, mniejszą łazienkę dla gości.
Planowanie
Starannie przemyślano nie tylko układ mieszkania, ale i jego wystrój. Wszędzie klasyka przeplata się z nowoczesnością, tworząc spójną całość. - Lubię faktury - przyznaje Grażyna Wolszczak. Jedną ze ścian w salonie zdobi nałożony warstwowo barwny tynk mineralny, który udaje surowy beton. Z kolei przestrzeń pomiędzy szafkami w kuchni wypełnia szklana tafla w kolorze fuksji. Nie przypadkiem. Ten sam odważny kolor ma sofa "Chesterfield"; ustawiona w salonie. - Zaszaleliśmy - mówi Grażyna Wolszczak. - Najpierw postanowiliśmy, że w mieszkaniu będzie dominować szarość i biel, a potem, że jednak trzeba to trochę urozmaicić. Pojechaliśmy do fabryki mebli Mebelplast w Olsztynie i tam stała ta kanapa. Cezary od razu podjął męską decyzję: kupujemy.
Najważniejsze miejsce w domu
- Wybór różowej kanapy przesądził o wielu dalszych decyzjach dotyczących wystroju wnętrza - mówi Ula Kołodziejek-Herman. - Na przykład o pięknym motywie róży na ramie sztukateryjnej okalającej kuchnię. Dla kontrastu wyposażenie kuchni jest nowoczesne. To polakierowane na biało, proste szafki z MDF-u, sprzęt AGD Amica oraz podłoga wyłożona gresem imitującym beton (nawiązanie do rzucającej się w oczy ściany w salonie).
Kuchnia
Kuchnia jest najważniejszym miejscem w domu - uważa Grażyna Wolszczak. - Nawet w największym mieszkaniu wszyscy i tak się w niej tłoczą, tu kończy się każda impreza. Postanowiłam połączyć ją z salonem, w gruncie rzeczy funkcje tych obu pomieszczeń się przenikają. Oddziela je jedynie duża, masywna wyspa z czarnego Rauvisio, która współgra z postawionymi dalej obszernymi sofami i stolikiem do kawy (Omega New, Planeta Design), o podobnym, opływowym kształcie. - Mieliśmy z wyspą sporo kłopotów - opowiada Maciej Bogaczewicz. - Potężny, ważący 250 kg mebel w żaden sposób nie mieścił się w windzie. Kiedy po sześciu godzinach nareszcie wjechał na piętro, okazało się, że nie przejdzie przez drzwi wejściowe. Musieliśmy uciąć mu nogę. Na szczęście Rauvisio, zwany architektoniczną modeliną, jest fantastycznym, plastycznym tworzywem, a jego kawałki łączą się bez śladu. Dziś nikt by nie zgadł, która noga wyspy "przeszła operację".
Sentymenty
Początkowe plany, by urządzić przejrzyste, prawie minimalistyczne wnętrze, spaliły na panewce. - Nawet po przeprowadzce nie zaczyna się życia od zera - doszli do wniosku gospodarze. Mieli pamiątki rodzinne, sporo bibelotów, z którymi trudno było się rozstać. Przywiązani do poprzedniego mieszkania w starej kamienicy, zaczęli się obawiać, że po pewnym czasie będzie im brakować jego klimatu. Dlatego ozdobą salonu są klasyczne okiennice, a do gabinetu pana domu prowadzą tradycyjne, dwuskrzydłowe drzwi. To miejsce służące aktorowi i scenarzyście do pracy wyposażono w bibliotekę i biurko antyk. Ściany zdobią stare rodzinne fotografie.
Przytulnie i tradycyjnie, ale... nie do końca. Przy biurku, jakby na przekór, ustawiono proste krzesło z przezroczystego tworzywa, a obok całkiem współczesną sofę ozdobioną czarno-białym kwiatowym deseniem. Dzięki temu klasyczny gabinet zgrał się z awangardowym klimatem pozostałych pomieszczeń.
Łazienki
? Odcienie szarości obecne w całym mieszkaniu wydobywają faktury i kolory przedmiotów - - tłumaczy Maciej Bogaczewicz. Ta sama zasada obowiązuje w obu łazienkach. Gościnną, bardziej szaloną, zdobią metaliczne płytki, szafka z Rauvisio i gres imitujący beton ułożony na podłodze (tak jak w kuchni).
Michał Przeździk
Drugą, w stylu eko - kamienna kaskada na ścianie i elementy z drewna. Zachwycający efekt daje też szarobłękitna szklana ściana, przez którą wpada światło z okna garderoby znajdującej się za łazienką.
Sypialnia
Natomiast w sypialni wymarzone łóżko gospodarzy, ozdobione białą pikowaną skórą stoi na tle gołębiej ściany. Całości dopełnia ciemna półka z "babcinego" kredensu. Bo tu też stare przeplata się z nowym.
- Więcej o:
- projektanci
Designerskie wnętrze w tradycyjnym stylu
Minimalizm - jak urządzić przytulne i proste wnętrza? Zasady aranżacji i życia
Projektant wnętrz. Czym się zajmuje i ile zarabia?
Garsoniera na Mokotowie. Tu mieszka znana architektka wnętrz
Connected - wspólny projekt 9 twórców z całego świata. Wśród nich jest Polka, Maria Jeglińska
Dom Polny - dom wpisany w polny krajobraz
Przetarg na budowę Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Wykonawcę poznamy za rok
Sklepowe szyldy mogą być piękne! Udowodnili to studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu